Categories Kulture

“Miqësia historike midis dy kulturave (Shqipëri-Rumani)” – aktivitet muzikor në Vlorë, Korçë dhe Tiranë

Me rastin e realizimit të projektit: “Miqësia historike midis dy kulturave (Shqipëri-Rumani)” – aktivitet muzikor në Vlorë, Korçë dhe Tiranë

Festat Kombëtare të Shqipërisë dhe të Rumanisë po afrojnë! Më 28 Nëntor dhe më 1 Dhjetor shqiptarët dhe rumunët nderojnë përpjekjet dhe sakrificën për sovranitet dhe liri! Midis dy popujve tanë një urë e rëndësishme lidhëse janë arumunët.
Me këtë rast Fondacioni „Harriet Martineau” organizon aktivitetin muzikor me titull: “Miqësia historike midis dy kulturave (Shqipëri-Rumani)”. Drejtor Artistik i këtij aktiviteti është Prof. Dr. Isak Shehu.
Në program janë përzgjedhur vepra nga: Enesku, Zadeja, Porumbesku, Kraja, Gaci, Dimitresku.
Dirigjentë: Alqi Lepuri (Artist i Merituar), Altin Buli.
Solistë: Lorenc Radovani-violinë, Prof. As. Elvis Rudi-Flaut.

Programi

1 – Xhorxhe Enesku, “Prelude à l’Unisson” për orkestër harqesh.
Dirigjent Altin Buli, Orkestra e harqeve të UA.
2 – Nestor Kraja, Kapriçi Simfonik “Vallja e shtrigave”
Dirigjent: Altin Buli, Orkestra Simfonike
3 – Pjetër Gaci, “Baladë për violinë e orkestër”. Orkestroi Gjon Simoni Solist: Lorenc Radovani
Dirigjent: Alqi Lepuri (Artist i Merituar)
4 – Çiprian Porumbesku, “Baladë për violinë e orkestër harqesh”
Solist: Lorenc Radovani
Dirigjent: Alqi Lepuri (Artist i Merituar)
5 – Konstantin Dimitresku, “Valle fshatare” për orkestër
Dirigjent: Altin Buli

Ky projekt realizohet me mbështetjen e Departamentit për Rumunët e Kudondodhur. Përmbajtja e këtij materiali nuk përfaqëson pozicionin zyrtar të Departamentit për Rumunët e Kudondodhur.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME