Categories Lajme

“Na 500 mijë lekë dhe hiq fëmijën” Historia e të resë shqiptare, e braktisur kur ishte shtatzënë

E braktisur nga babai i fëmijës, familja dhe motra e saj, Julida po përjeton historinë më të vështirë të jetës së saj.
Sot në “Rubrikën shihemi në gjyq” ishin të pranishme dy motra Julida dhe Blerina nga qyteti i Librazhdit. Julida është motra e vogël dhe ka pasur një lidhje dashurie nga e cila ka dhe një fëmijë. Por marrëdhënia ka marre fund dhe tani Julida ka mbetur e vetme dhe pa përkrahjen e askujt, madje as të familjes. Ajo kërkon ndihmë nga motra e madhe, por ajo e ka të pamundur ta ndihmojë, pasi është e vetme dhe me dy fëmijë.

Por babai i fëmijës nuk e pranon atësinë, duke pretenduar se Julida e ka fëmijën me dikë tjetër dhe këtu lind kalvari i peripecive të Julidës.

Eni Çobani: Jam gati të ulem në vendin tënd dhe ta tregoj këtë dhimbje. Kështu që sot është nata jote ta tregosh historinë. Mos i lër vetes tënde dhe bukuroshes që na pret përjashta asnjë gjë.

Julida Sula: Problemi i madh që më ka sjellë mua sot këtu është babai i fëmijës tim. Ai na ka braktisur të divave dhe mua mu mbyll çdo derë deri. Dera e vetme ka qenë ajo e motrës sime dhe kjo nuk më përgjigjet më sepse më thotë vazhdo kërko drejtësi aty ku është për të kërkuar. Por unë jam e vetme nuk kam ku të kërkoj drejtësi.

Por çfarë ka ndodhur më parë, pse është ndarë Julida dhe ka ardhur në rubrikën “Shihemi në gjyq”.

Julida Sula: Kisha një dyqan parukiere në Librazhd, rrija tek motra, pasi prindërit ishin shumë larg. Ai djali është nga fshati i motrës. Aty u njoha me të, u lidhëm dhe kur doja ti tregoja motrës, ai më tha që mos i trego. Duro, do i bëjmë gjërat familjare. Nga ai moment kam ndenjur 1 vit e gjysmë lidhje. Pjesa më e madhe e fisit të tij më njihte, dilja për kafe.

Blerina: Sot më ka sjellë motra dhe në këtë vend nuk dua të isha unë, por i dashuri i motrës…

Julida Sula: Ku ta sjell unë ata ti e di shumë mirë që nuk më përgjigjet as telefonave. Ata mua më kërcënojnë më çojnë mesazhe që mos ja përmend emrin fare.

Eni Çobani: Mirë është që mos ta përmendim emrin fare, unë kam tentuar. Kam bërë dhe një bisedë më atë, por do e them më vonë.

Blerina: Motra ime jetonte në fshat dhe nuk kishte shumë të ardhme. E mora në qytet dhe i thashë që meqenëse kishte një diplomë për parukeri, hajde hap një dyqan që edhe ti të mendosh për të ardhmen.

Julida Sula: Pse unë doja të shkonte kështu? Unë nuk e dija, ai mua me premtoi shumë gjëra. Ti i ke dyshuar shumë mirë kërcënimet, ku të shkoj me një fëmijë të vogël?

Blerina: Unë jam një grua e ve, kam dy fëmijë. Nuk kam të ardhura, 54 mijë Lek u marr fëmijëve, tani të ngarkohem me motrën time. Dua ta ndihmoj sa më shumë, por nuk kam mundësi. Kërkoji shteti.

Julida Sula: Dua të më japësh një dorë, sa të bëj gjyqin. Kam shkuar tek bashkia e Librazhdit të regjistrohem si e pastrehë, por asnjë Lekë nuk më ka dhënë.

Eni Çobani: Si u lidhe me të dashurin? Familja e tij e di që ju sot do të jeni në publik. Mbani një barrë për të gjitha fjalët që thoni. Si jeni lidhur?

Blerina: Motra ti gjejë atësinë fëmijës, pasi ai do të hajë të pijë. Ajo është dhe pa punë dhe nuk ka mundësi.

Julida Sula: Unë kam frikë të dal nga shtëpia.

Eni Çobani: E dinte djali kur ishte shtatzënë?

Julida Sula: Po e dinte, kemi shkuar kemi parë ekon kur isha dy muajsh e gjysmë.

Blerina: Shkova tek kryeplaku i fshatit. Nuk kisha mundësi ta përballoja.

Eni Çobani: Pse shkove tek kryeplaku?

Julida Sula: Në momentin kur familja e tij mori vesh se unë isha 4 muajsh shtatzënë i ati Kujtimi më ka ardhur në shpi dhe më tha ja ku ke 500 mijë Lek dhe hiq fëmijën. Që nga ai moment ai nuk ma hapi më telefonin.

Ardit Gjebrea: Kur të braktisi i ati i fëmijës?

Julida Sula: Kur isha 5 muajsh shtatzënë, iku se do punonte.

Ardit Gjebrea: Babai i fëmijës të tha të abortoje?

Eni Çobani: Babai i fëmijës pretendon që nuk është babai i fëmijës.

Julida Sula: Unë jam shumë e pastër dhe nëse fëmija nuk do ishte i tij, nuk do dilja këtu.

Kjo situatë ka bërë që mes Julidës dhe Blerinës të ketë një konflikt gjatë gjithë kohës.

Po, pse familja e djalit nuk e pranon mbesën e saj?

Julida Sula: Vetëm nëse sheh foton e kupton se sa shumë i ngjan atij. Ata janë një kopje të dy. Edhe motrën prandaj e kam sjellë këtu. Jam në mes të 4 rrugëve, pas punë, pa shtëpi, nuk kam ku të shkoj. Ku ta çoj gocën.

Blerina: Ky hall është shumë i madh, si për motrën si për mua. Unë nuk kam mundësi. Unë e kisha në mendje të vija për hallet e mija, sepse kam një shtëpi me blloqe që vjehrri im e ka pasur kasolle për dhitë. Burri ka qenë shumë i sëmurë, kam qenë në borxhe. Kam luftuar gjatë shtatzënisë së motrës, gjatë lindjes. Kam 5 milionë Lekë kredi. Kam dy fëmijë pa babë.

Julida Sula: Do më lesh dhe ti mes 4 rrugëve?
Blerina: Jam në lagje me atë dhe kur me erdhi motra me tha se jam shtatzënë, me erdhi dhe i ati i djalit, dhe me tha Blerina ti këtë punë e mbyll, do shkosh ti heqësh fëmijën motrës.
Eni Çobani: Ky është një moment shumë delikat. Ne në këtë seancë ndërmjetësimi nuk mund të themi, as emra, as atësi, as gjysh, pasi ju nuk keni patur një lidhje ligjore, ti je e dashura e djalit. Kam marr në telefon zotërinë, se ma kërkoi Julida. Më ka thënë zonja Eni të lutem mos u merr me atë vajzë. Ajo iu ngjit djalit dhe do të thotë që fëmija është i joni. Më ka mirëpritur dhe më ka thënë zonjë, kam respekt për ju, mos e bashkoni figurën tuaj me një personazh të tillë, atë e njeh i gjithë Librazhdi. Unë i thashë dashuria e tyre do të përmendet në publik dhe zotëria më tha të bëjë çfarë të dojë. E kam ftuar zotërinë dhe nuk ka pranuar dhe ka thënë fëmija nuk është i imi. Djali i pretenduar si babai i fëmijës, nuk ndodhet më në Librazhd ai është larguar nga qyteti që në momentin që ka marrë vesh ardhjen në jetë të vajzës. Zotëria që kam folur unë nuk mban përgjegjësi dhe i kërkoj publikisht që djali të vijë në Shqipëri, pasi zonja do hapë proces gjyqësor, do të bëhet ADN. Jemi para një rasti që babai i fëmijës i pretenduar nga nëna, nuk e pranon atësinë. Në këtë moment nëna e fëmijës ka të drejtë ti drejtohet gjykatës nëpërmjet një analize të ADN-së ku duhen të jetë prindërit dhe fëmija. Rruga ligjorë është shumë e saktë. Nëse ai vjen, ka forma që ai të vijë në Shqipëri.
Blerina: Atë duam të gjithë ne…Është e ulët për mua që ajo të mbajë fëmijën e një njeriu që nuk ia njeh./tvklan.al

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

12 vite burg shqiptarit në Greqi, Tentoi të digjte me benzinë ish-bashkëshorten në sy të djalit

Një 52-vjeçar shqiptar është dënuar me 12 vite burg nga gjykata e Volos për tentativë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Emri/ Policia shpall në kërkim kampionin e xhudos, për dhunë në familje

Policia e Kosovës shpall në kërkim Akil Gjakovën, kampionin e xhudos. Drejtori i Policisë së…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nuk përgjigjej në telefon prej 3 ditësh, 60-vjeçari gjendet i pa jetë në banesën e tij në Berat

Një 60-vjeçar nga lagjia “Çlirim” në qytetin e Beratit është gjetur sot pa shenja jete…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI+FOTOT/ Kush është shqiptarja që përplasi për vdekje dy të rinj në Kroaci

Kroacia është tronditur nga një tragjedi pak ditë më parë, pasi një 29-vjeçare shqiptare ka…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Emrat/ Dy rojet akuzohen se përdhunuan një person me aftësi të kufizuara, njëri prej tyre pranon se e kanë zhveshur. 31-vjeçari u dërgonte kafe gjatë punës

Dy persona janë arrestuar në Mengël të Elbasanit, pasi dyshohet se kanë përdhunuar një djalë…

LEXO ME SHUME