Categories Lajme

Ndahet nga jeta arkitekti që bëri historinë e rrokaqiejve në botë, Rafael Vignoli

Arkitekti i njohur uruguaian Rafael Vignoli, i cili projektoi rrokaqiejt ikonikë, si ai në rrugën Fenchurch të Londrës, i njohur më mirë si ‘Walkie-Talkie’ për shkak të formës së tij, ka vdekur në moshën 78-vjeçare.

“Në emër të familjes sime, kolegëve dhe shumë prej partnerëve tanë në mbarë botën, me dhimbje ju njoftoj se babai im vdiq papritur të enjten, më 2 mars, në moshën 78-vjeçare”, thuhet në mesazhin e postuar dje nga djali i tij në faqen e internetit të kompanisë së themeluar nga Vignoli dhe me qendër në Nju Jork.

Kush ishte arkitekti Raphael Vignoli

Arkitekti, i lindur në Montevideo në vitin 1944, ka lënë gjurmë në më shumë se 600 projekte në mbarë botën: mes tyre hotele, vende koncertesh, ambiente sportive, aeroporte dhe Ura e famshme e Rrumbullakët në Lagunën Garçon të Uruguait.

Manchester City, për të cilin ai projektoi qendrën e tij stërvitore “City Football Academy”, i shprehu ngushëllimet familjes së arkitektit të ndjerë përmes Twitter.

Disa nga krijimet e Vignolit kishin shkaktuar reagime. Një rast i tillë është rrokaqielli 85-katësh me pamje nga Central Park i Nju Jorkut, një kompleks apartamentesh, qiramarrësit milionerë të të cilit ngritën padi për zhurmë dhe dridhje.

Në Londër, rrokaqiell “Walkie-Talkie” u bë tituj në 2013 sepse reflektimi i dritës së diellit në fasadën e tij të zbrazët prej xhami kishte dëmtuar një Jaguar të parkuar.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME