Categories Lajme

Ndodh edhe kjo: Policia angleze e kërkon në shtëpinë e barit, shqiptari fshihet mbi çati

Operacioni i policisë britanike për arrestimin e shqiptarit, Edmond Lika, në shkurt të këtij viti ka bërë xhiron e medias. Shkak u bë fakti se 32-vjeçari shqiptar u ngjit në çatinë e banesës ku punonte në një fermë të mbyllur kanabisi dhe për disa minuta, arriti ti humbte nga sytë efektivëve të policisë. Lika kishte hyrë ilegalisht në Britani dhe u dënua me 2 vjet e 4 muaj burg.

Një shqiptar i përfshirë në mirëmbajtjen e një ferme kanabisi brenda një shtëpie u përpoq t’i ikte policisë duke u fshehur në çati.

Etmond Lika, 32 vjeç, pa vendbanim fiks, u shfaq në Gjykatën e Kurorës së Liverpoolit përmes një lidhjeje video të martën pasi u deklarua fajtor për një akuzë për prodhimin e kanabisit.

Christopher Hopkins, procedues, i tha gjykatës se më 24 shkurt të këtij viti, një bravandreqës ishte punësuar për të ndryshuar bllokimin e derës së përparme në një adresë në Stanley Road, Kirkdale rreth mesditës.

Hopkins tha: “Ai vuri re atë që mendonte se ishte një instalim kanabisi në pronë dhe thirri policinë. Ai mendoi se dikush ishte brenda.”

Më vonë atë pasdite, policia kontrolloi pronën, një shtëpi të madhe me tarraca dhe zbuloi se mbi gjashtë dhomat brenda kishte një instalim për kultivimin e kanabisit, me të paktën 200 bimë.

Policia gjeti prova se dikush kishte jetuar atje, si ushqime etj., dhe tha se nuk kishte “nuk kishte dyshim se ishte ky i pandehuri”.

Lika tentoi t’i shmangej policisë duke u ngjitur në një çati dhe duke u fshehur në çatinë e pronës, por në fund u kap dhe u arrestua. Sipas prokurorit, Lika ishte punësuar nga dikush për të menaxhuar ose drejtuar këtë instalim.

32-vjeçari u intervistua nga policia dhe fillimisht mohoi të ishte i përfshirë, por tha se ai erdhi në Mbretërinë e Bashkuar përmes një varke përtej kanalit në shtator të vitit të kaluar, me shpresën për të fituar mundësi më të mira ekonomike. Lika tha se pagoi 5000 euro për atë udhëtim.

Lika nuk ka asnjë dënim të mëparshëm në Mbretërinë e Bashkuar dhe u kërkua një rekord paraardhës i huaj, por asnjë nuk u sigurua.

Olivia Beesley, avokate, tha se klientit të saj iu ofruan 100 £ në ditë për të jetuar në pronë dhe u largua nga Shqipëria për arsye ekonomike. Beesley detajoi gjithashtu se Lika tha se nuk kishte asnjë dënim të mëparshëm në Shqipëri.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME