Categories Lajme

Në skamje, jeton me listë! Në kasolle si në mesjetë, familja në Përrenjas: Ndihmë, jemi pa bukë

Kjo është buka që kam për fëmijët sot”. Familja Dalla nga fshati Skroskë të Përrenjasit me 5 anëtarë jeton në kushte të vështira ekonomike. Të gjithë banojnë në një dhomë. Tani që po vjen dimri shiu ju hyn brenda. Arjani dhe Resmia kërkuar ndihëm në bashki po nuk ka gjetur zgjidhje.

Rrimë në një kasolle. Më pas vjehërri na ka liruar një dhomë. Një shtëpi duam, nuk kalohet jeta me 5 anëtar në një dhomë që kur bie shi na pikon. 7 vjet kam që shkoj në zyrat e shtetit. Ka qenë Miranda (ish-kryebashkiakja Miranda Rira), Nure Belba, na dha premtimin për dy dhoma po nuk na i bënë” thanë

Arjani punonte punë krahu dhe nisi të ndërtonte një shtëpi të cilën nuk e përfundoi dot. Ai prej disa kohësh nuk po gjen më punë. Në vështirësi ndodhet dhe i ati Arjanit, Qamili që thotë se nuk ka asnjë mundësi ti ndihmojë më shumë se kaq. “Një pension kam, ky nuk ka, një dhomë ju lirova” tha ai.  Për të larë borxhet  pasi ndihma ekonomike prej 5 mijë lekë në muaj nuk ju del për të mbijetuar zonja shkon në mal për të mbledhur bimë mjekësore.

I marr borxh në dyqan, cfarë të bëj, kur punoj vetë, kur mbledh lule, ia çoj marr borxhin, marr me listë. Këto janë faturat, kam mbi një milion lekë borxh” tha ai.  Po në dimër nuk ka më as lule dhe kjo familje pritet të përballet me vështirësi më të mëdha./ Abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME