Categories Turizëm

Nis turzimi në Korçë, vendas dhe të huaj vizitojnë qytetin jugor

Ajri i pastër, rrugët me kalldrëm muzetë historikë, e bëjnë Korçën një qytet të vizituar për turistët, jo vetëm vendas por edhe ata evropianë dhe amerikanë. “Po qëndroj  këtu në Korçë, jam nga Kalifornia, jam këtu për shkak të masave lehtësuese të Covid-19, shumë vende në botë janë të mbyllura, këtu mund të dalësh të shkosh në restorante, të shëtisësh i lirë dhe të bësh sport.”

Përshtypjet e një çifti nga Polonia mbeten ndër më të mirat për qytetin, ndonëse si hera e parë në Korçë ata kanë mbetur të mahnitur.

“Është hera e parë në Korçë unë jam nga Polonia, është shumë interesante, pazari dhe Kisha, ushqimi tradicional më pëlqen shumë.”- thotë gruaja. “Jam i suprizuar, më pëlqen dhe do ua rekomandojë kur të më pyesin, është një vend shumë i mirë për t’u vizituar.”- shprehet bashkëshorti i saj. Pas një viti të vështirë, qytetet shqiptare nga Jugu në Veri duket se po gjallërohen, me rritjen e temperaturave dhe atraksioneve turistike që mban vendi ynë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Turizëm

“Shqipëria princeshë e re e Lindjes”, Rama: Revista në aeroportin e Parisit mban emrin e Shqipërisë!

Kryeministri Rama ka publikuar në rrjetet sociale disa faqe të një reviste që gjendet në…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Brenda ishullit Sazan: Bunkerët dhe tunelet e Shqipërisë komuniste

Për shumëkënd ishulli Sazan në Vlorë të Shqipërisë ishte mister për dekada. Aty dihej se…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Në Vlorë turistët e huaj nisin plazhin: Ejani shijojeni, është me bukur se Spanja!

Jemi në javën e fundit të muajit mars, por në Vlorë për turistët e huaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Turizëm

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës pritet të jetë gati pranverën e ardhshme

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës po punohet me ritme të shpejta për të qenë gati…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Mediat prestigjoze britanike i bëjnë jehonë turizmit në Vlorë

Daily Express shkruan se Shqipëria pritet për më shumë turistë, The Guardian e liston mes…

LEXO ME SHUME