Categories Lajme

Një muaj në koma,si u detyrua të largohej nga Shqipëria komandoja elitë

Komandoja elitë Aleksandër Peçi, i angazhuar në disa misione luftarake në Afganistan, në njërin prej të cilëve mbeti i plagosur rëndë (1 muaj në koma) braktisi Shqipërinë dhe detyrën e tij për shkak të përplasjes me ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhe trajtimin diskrimues të vazhdueshme nga drejtuesit më të lartë të ushtrisë shqiptare

Vetëm pas më shumë se 2 vitesh largim nga Shqipëria drejt SHB-së, komandoja elitë Aleksandër Peçi ka rrëfyer të gjithë peripecitë e tij pas kthimit nga misionet në Afganistan, ku u përball me arrogancën e shtetit, pakësimin e trajtimit financiar dhe mohimine gradave të radhës.

Po kush është Aleksandër Peci:

Në prill të vitit 2008 është regjistruar për të kryer me dëshirë shërbimin ushtarak të detyruar!

Në janar të vitit 2009 ka filluar punë në regjimendin “Komando” si ushtar profesionist!

Në Nëntor të vitit 2009 ka nisur kursin baze të forcave speciale dhe në prill të 2010 e ka përfunduar me suksese!

Nga qeshor të 2010 deri në janar të vitit 2011 ka shërbyer në bazën ushtarake në Poshnje të Beratit!

Në janar 2011 është rreshtuar prane Forcave Speciale me detyrë specialistë armatimi dhe sanajperist me granden Nën/tetar!

Me 16 janar të 2012 është nisur për në Afganistan në misionin luftarak “EAGLE 4”!

Më 20 shkurt të 2012 është plagosur rënde dhe i është vrare kolegu Feti Vogli!

Me 15 maj të 2012 është kthyer në Shqipëri nga baza ushtarake amerikane që ndodhet në Gjermani!

Pas rikuperimit është kthyer në pune dhe përsëri me 26 janar të 2014 deri me 26 gusht të 2014 është kthyer përsëri me mision luftarake ne Afganistan “EAGLE 8”!

Gjaë kohës që ndosheshin në mision në Afganistan (ishte në pushtet Edi Rama) detyrën e Ministres së Mbrojtjes e kishte marr Mimi Kodheli me kërkesë të cilës qeveria kishte vendosur TATIM me vlerën e 23% të shumës që ushtaraket e përfitonin në misionet LUFTARAKE (merrnin pjesë direkt ne luftime)!

Kjo taksë është kundërshtuar në ate kohe nga ushtarakët dhe në kohën që ndodheshin me mision në Afganistan ata janë vizituar nga Ministrja Mimi Kodheli të cilës i kanë kërkuar sqarim ushtarakët për këtë taksë!

Mes ushtarakëve në mision e ministres ka pas debate, ku efektivët që janë përplas në debat kanë qenë Aleksandër Peçi dhe togeri Andi Bixhi e rreshteri Resul Fidano! Të cilët kërkuan që taksa të hiqet dhe të vendoset sigurimi i jetës! Ky debat nuk i pelqeu ministres Kodheli pasi të pranishëm ishin edhe përfaqësues e zyrtar të NATO-se që ishin me mision!

Me mbarimin e misionit e kthimit në Shqipëri perveç se taksa nuk është hequr, me urdhër të ministres, shefit të shtabit dhe ushtarakëve të tjere filluan hakmarrjet ndaj tre ushtarakeve që kishin ngritur zerin gjate vizitës së Kodhelit!

Kështu fillimisht për arsye qesharake i larguan nga reparti togerin Andi Bixha dhe rreshterin Resul Fidani dhe presionet nisën edhe ndaj Aleksander Peçit me anë të nën/kolonelit Qazim Hoxha! Me ndërhyrjen e ketij direkte, Peci, thotë se i është mohuar grada e radhës e duke më kujtuar debatin me ministren Kodheli! Vec kësaj, nuk më lejuan të ankohesha për graden dhe nuk më hapën rrugë për te vazhduar me kurset e tjera kualifikuese që kishte ministria!

“Duke parë klimën mbyetëse, presionet e vazhdueshme, mungesën e kushteve tjera si rrobave e veshmbatjeve dhe përbuzjes (pavarësisht se isha i plagosur), Aleksandër Peçi është larguar nga ushtria dhe Shqipëria duke udhëtuar drejt SHBA-së!

Me 20 janar 2016, thotë Peçi, ndihmën e Michael Trost një ushtar amerikane që është plagos po atë ditën e ngjarjes ka udhetuar drejt ShBA! Peçi thotë se ka ardh në USA për një të ardhme më të mirë dhe nje siguri sepse politika dhe ministrja Kodheli dhe komandanti Q. Hoxha donin qs ti mbyllnin gojen qs mos të fliste dhe të kërkonte të drejtat që i takonin!

Ai shprehet shume i zhgënjyer nga politika në Shqipëri e cila edhe pse kishte sakrifikuar për të nuk e kishte lejuar të vazhdonte karrierën më tej në ushtri!

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME