Categories Kuriozitete, Teknologji

Njihuni me origamin robot që mund të performojë operacione mjekësore brenda trupit të njeriut

Ky është një origami robot që mbështillet.

Ky është një origami robot që mbështillet dhe që mund të përformojë operacione mjekësore brenda trupit të njeriut, transmeton gazetametro.net

Roboti mund të largojë objekte të huaja, mund të mbyllë plagë ose mund të dërgojë ilaçe në lokacione të caktuara.

Funksionon duke u mbështjellur dhe duke u gëlltitur në një kapsulë.

Roboti është bërë që të mbështillet, udhëtojë dhe degradohet. Për ta mbajtur, është zhvilluar një egzoskelet që është ndërtuar nga zorra e tharë e derrit.

Roboti është testuar sa mirë mund të largojë bateritë. Eshtë llogaritur se 3.500 butona të baterisë gëlltiten çdo vit.

Në momentin që gjendet në stomak, roboti mund të ngjitet për baterinë, mund të ngris baterinë nga stomaku dhe duke eliminuar nga sistemi tretës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Premte 23 Shkurt 2024

Dashi Do të përfitoni nga aventurat e reja profesionale të cilat ju bëjnë protagonist të…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi Ditor e Enjte 22 shkurt 2024

DASHI Sido që të ketë qenë jeta juaj kohët e fundit, Dielli do ju ndihmojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor , e Mërkurë 21 Shkurt 2024

Dashi Kjo e mërkurë është një ditë që do ju mësojë shumë gjëra. Sipas parashikimit…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Një ditë aspak e zakontë ishte kjo e sotmja në ‘Big Brother VIP 3’

Dashi Kjo e martë nuk do të jetë aspak e favorshme për raportet ndërpersonale, e…

LEXO ME SHUME