Categories Kulture

Përfundon faza e parë përzgjedhëse e qarkut Vlorë për në festivalin folklorik të Gjirokastrës

Përfundon faza e parë përzgjedhëse e qarkut Vlorë për në festivalin folklorik të Gjirokastrës me performancën e grupeve dhe bartësve popullore të bashkisë Vlorë: Grupi Çam, grupi i Dukatit, i Mekatit, i Kaninës, i Llakatundit; grupet: “Djemtë e Vlorës”, “Pavarësia”, “Jehona”, “Ballkoni i Vlorës”.

Performuan materiale te reja. ansamblet: “Camëria”, “Bilbili” dhe “ Cipini”. Kërkova dhe Panajaja u përfaqësuan me materiale monofoni. Si pjesë e performancave artistike u paraqit edhe një material nga grupi i fëmijeve të qendrës kulturore të fëmijëve të bashkisë Vlorë “Gjyzarët e cdo stine”.

Në këtë aktivitet të fundit për këtë fazë konkurruese komisioni në nivel qarku u dha mundësinë edhe grupeve të zonave të tjera që nuk patën mundësi të paraqisnin materialet e tyre në aktivitetet e mëhershme të kësaj faze; grupi polifonik i Rromsit dhe grupi i valleve “Podhon to Amarandon” i bashkisë Sarandë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME