Categories Lajme

Përplasja me trafikantët shqiptarë, pritet mbërritja e forcave speciale greke. Mobilizohen dhe forcat DELTA

Pas përplasjes me armë zjarri mes policisë greke dhe disa trafikantëve shqiptarë ku njëri prej tyre mbeti i vrarë dhe një polic grek u plagos lehtë nën sqetull , policia greke ka vënë në gadishmëri gjithë forcat kufitare për kapjen 4 trafikanëtve shqiptarë.

Për kapjen e tyre pritet edhe mbërritja e forcave speciale greke EKAM. Ndërkohë edhe në Gjirokastër ka forca të shtuara të policise ku janë të pranishme dhe forcat DELTA

Policia greke thotë se në vendngjarje ka gjetur dy kallashnikovë dhe se vazhdon ndjekjen ndaj 4 shqiptarëve të tjerë. Gjithashtu në vendgjarje  janë gjetur 100 kg marijuanë.

“Kemi gjetur 2 Kallashnikove ne vendin e ngjarjes. Po vazhdojmë kerkimin për shqiptaret. Po tentojnë të futen në Shqipëri.

Jemi në ndjekje te 4 shqiptarëve. Ne vendngjarje mund te jene rreth 100 kg marijuana. Eshte rrethuar zona e Pogonit ne Janine”, njofton policia greke.

Ende nuk dihet identiteti i shqiptarit që ka mbetur i vrarë në shkëmbim zjarri.

Kujtojmë që më pak se 1 muaj më parë në Bularat u vra minoritari grek Kostandinos Katsifas në një shkëmbim zjarri me policinë shqiptare. Katsifas pasi kishte qëlluar mbi policinë vendore të Gjirokastrës nuk i ishte bindur as urdhrit të RENEA-s për tu dorëzuar, por kishte qëlluar mbi ta.

Ngjarja solli shumë tension mes dy vendeve. Në ceremoninë e tij të varrimit morën pjesë rreth 1500 grekë të cilët në kor bënë thirrje raciste ndaj Shqipërisë. Kjo bëri që shteti shqiptar 52 prej shtetasve grekë t’i shpallte ‘non grata’.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME