Categories Lajme

Punimet për Lumin e Vlorës, rrezikojnë urën e Slapit

E ndërtuar në shekullin e XVIII, Ura e Slapit në Mavrovë po rrezikohet nga punimet për rrugën e lumit të Vlorës dhe grumbullimi i inerteve.

Ura me një hark me dopio qemer kryesor dhe në të dy anët me dritare shkarkuese në rrjedhën e Shushicës mban statusin monument kulture prej vitit 2010.

Në vitin 2016, ekspertët ndërhynë në strukturën e urës të cilës tashmë i shfaqen rreziqe të tjera.

Problematika është e njohur edhe në Drejtorinë e Rajonale të Kulturës, ku drejtuesi thotë se po e ndjekin situatën.

Orges Feimi: “Ura e Slapit paraqet probleme vetëm në rastin e ujrave të rrëmbyeshëm gjatë sezonit të dimrit.”

Por vec funksionit praktik të lidhjes së banorëvë, Ura e Slapit, sikurse shumë të tjera dëshmojnë edhe mjeshtërinë e ndërtimit nga mjeshtrat shqiptar.

Orges Feimi: “Ne jemi duke parë mundësinë që urën e Slapit dhe atë të Bratajt, ta bëjmë pjesë integrale të rrugës së lumit të Vlorës, ku vizitorët që zgjedhin të kalojnë përmes kësaj rruge të kenë mundësi të vizitojnë edhe urat që janë momument kulture.”

Në zonën e lumit të Vlorës janë rreth 50 momumente kulture, që synohet të kthehen në destinacione për turistët që vizitojnë në çdo kohë të vitit./oranews

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME