Categories Turizëm

Pushime verore në Greqi? Ja kushtet që duhet të plotësoni

Po mendoni për pushimet verore? Doni që të shkoni jashtë Shqipërisë por ju step pandemia Covid-19? Greqia ka bërë të ditur kushtet që duhet të plotësojnë turistët e huaj për tu future në territorin helen. greqia synon të nisë sezonin turistik në mesin e muajit maj, është shprehur ministri i turizmit, Harry Theocharis, ndërsa bëri të ditur se, njerëzit të cilët janë vaksinuar kundër COVID-19, kanë antitrupa ose një test negativ mund të udhëtojnë në Greqi këtë verë.

“Greqia është gati me një protokoll të plotë për verën 2021. Turistët do të jenë të mirëpritur nëse para udhëtimit ose janë vaksinuar, ose kanë antitrupa, ose test negativ. Të gjithë turistët do t’i nënshtrohen testimit të rastësishëm“, tha ai. Sipas ministrit, autoritetet do t’i jepnin përparësi vaksinimit të njerëzve që punojnë në sektorin e mikpritjes pasi të vaksinohen më të prekshmit dhe po mandatojnë testimin e shpeshtë të punonjësve.

Kushtet dhe masat Të gjithë turistët që janë vaksinuar, kanë antitrupa ndaj virusit ose kanë një test negativ janë të mirëpritur. Disa do t’i nënshtrohen testeve të rastit. Dallimi me vitin e kaluar është se me provat e shpejta, izolimi i çdo rasti pozitiv do të bëhet menjëherë, pa nevojën e lëvizjes 24 orë pasi të jenë instaluar në akomodimin e tyre.

Çdo shpenzim mjekësor i kryer do të mbulohet nga shteti. Të njëjtat rregulla do të zbatohen për turistët që zbatohen për të gjithë qytetarët në Greqi (maska, etj.). Infrastruktura shëndetësore po forcohet në të gjitha destinacionet. Përparësi i jepet vaksinimit të atyre që punojnë në turizëm. Theksi vihet në testet e shpeshta të punëtorëve të turizmit.

Turizmi është një fitues i madh i të ardhurave për Greqinë, e cila ka udhëhequr thirrjet për një certifikatë vaksinimi në të gjithë BE-në për të ndihmuar zhbllokimin e udhëtimeve. Industria e Turizmit përbën rreth një të pestën e ekonomisë greke dhe punëson një në pesë punëtorë, por këto arritjet ranë vitin e kaluar për shkak të pandemisë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Turizëm

“Shqipëria princeshë e re e Lindjes”, Rama: Revista në aeroportin e Parisit mban emrin e Shqipërisë!

Kryeministri Rama ka publikuar në rrjetet sociale disa faqe të një reviste që gjendet në…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Brenda ishullit Sazan: Bunkerët dhe tunelet e Shqipërisë komuniste

Për shumëkënd ishulli Sazan në Vlorë të Shqipërisë ishte mister për dekada. Aty dihej se…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Në Vlorë turistët e huaj nisin plazhin: Ejani shijojeni, është me bukur se Spanja!

Jemi në javën e fundit të muajit mars, por në Vlorë për turistët e huaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Turizëm

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës pritet të jetë gati pranverën e ardhshme

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës po punohet me ritme të shpejta për të qenë gati…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Mediat prestigjoze britanike i bëjnë jehonë turizmit në Vlorë

Daily Express shkruan se Shqipëria pritet për më shumë turistë, The Guardian e liston mes…

LEXO ME SHUME