Categories Lajme

Qeveria miraton bonus tjetër për pensionistët, 5 mijë lekë nga taksa e jashtëzakonshme e energjisë në shtator

Qeveria do të shpërblejë sërish pensionistët me 5 mijë lekë, bonus i cili do të jepet nga mbledhja e taksës së jashtëzakonshme për prodhuesit e energjisë. Nga ky bonus përfitojnë 650 mijë pensionistë, të cilët në muajin shtator do të marin në pensionin e tyre plus 5 mijë lekë, njëjtë si këtë muaj.

Ky shpërblim vjen nga mbledhja e taksës së jashtëzakonshme që qeveria vendosi për prodhuesit e mëdhenj të energjisë, ku 5 mijë lekë këtë muaj i shkuan pensionistëve në formën e bonusit.

Ndërkohë, sipas ligjit që është në fuqi, në shtator do të ketë sërish një indeksim të pensioneve.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Emri/ Dogji me benzinë tri automjete: Zbardhet ngjarja në Shkodër, arrestohet autori

Prokuroria Shkodrës në bashkëpunim me Policinë vendore kanë zbardhur rastin e djegies së 3 automjeteve,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

IKMT nis prishjen e ndërtimeve pa leje në Velipojë

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka zbarkuar në orët e para të mëngjesit në…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Dimër në mes të pranverës, zbardhet juglindja e vendit

Në zonat e thella malore të juglindjes së vendit kanë qenë të pranishme reshjet e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kthjellime dhe alternime vranësirash, si do të ndryshojnë temperaturat sot

Moti parashikohet të jetë i kthjellët deri në orët e pasdites më pas shtim gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Dosja “Black Eagle” i “Sky ECC”, jepet pretenca edhe për disa shqiptarë të kërkuar të përfshirë në trafikun e drogës

Ka vijuar sot në Belgjikë seanca e rradhës për një nga proceset “SKY ECC” me…

LEXO ME SHUME