Categories Lajme

Rama viziton Pescara-n, merr titullin e nderit “Urdhri i Minervës” nga universiteti italian

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Pescara të Italisë, për të marrë pjesë në nisjen e vitit akademik me ftesë të universitetit “Gabriele d’Annunzio të Chieti”.

Kreu i qeverisë është nderuar me titullin “Urdhri i Minervës”, i cili iu dha nga universiteti. Në fjalën e tij  Rama u shpreh se ky është një titull i lartë, por që u përket shqiptarëve dhe Shqipërisë.

Rama:Mund të themi se kur e mora këtë mesazh, këtë ftesë mendova se do të ishte vetëm për të asistuar në ceremoni, por kur kuptova se jam le të themi i zgjedhur nga ky uuniversitet me reputacion të lartë le të themi se u ndjeva pak në siklet. Unë jam i vetmi në qeveri pa titull të lartë akademik. “Urdhri i Minervës” është titulli më i lartë akademik, por më pas kuptova se për çfarë bëhej fjalë dhe më në fund e kuptova se unë po marr diçka që i përket shqiptarëve, Shqipërisë dhe të gjithëve që na kanë sjellë në këtë gjeneratë që jemi. Ndaj Italisë kemi detyrime që një jetë nuk do të mjaftonte ta shlyeja.

Rektori foli për bashkëpunim. Është në bashkëpunim që është intensifikuar mjaft kohëve të fundit, pasi ne po mundohemi të integrojmë programet universitare në Shqipëri njëjtë si në Europë. Si ndiheni kur ktheheni në Itali?

Rama:Kthimi në Itali për mua është një riktim sepse Italia është e ardhmja që mendoj për Shqipërinë, jo Gjermania apo Franca edhe pse janë të mëdha dhe të bukura preferoj zgjuarsinë dhe shkujdesjen Italiane. Edhe pse nuk mund të bëhemi gjermanë edhe po të duam.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME