Categories Kulture

Restaurohet filmi “Gjeneral Gramafoni”, përmes teknologjisë rritet cilësia e imazhit

Filmi “Gjeneral Gramafoni” i vitit 1978 vjen i restauruar në vitin 2023. Lajmin e bëri me dije kryeministri Edi Rama përmes një njoftimi në Facebook.

Ai shkroi se filmi iu nënshtrua digjitalizimit duke treguar një foto të xhirimeve fillestare të filmit dhe një foto të filmit të restauruar, ky diferenca në cilësinë e pamjes është e dukshme.

“Filmi legjendar i 1978 ju nënshtrua digjitalizimit duke bërë që kjo dhuratë e kinemasë tonë nostalgjike të jetë aty për të gjithë brezat,” – tha Rama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME