Categories Lajme, Politike

Rrëzohet amendamenti i Erion Braçes për lojërat e fatit

Amendamenti i propozuar nga kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe sa i takon ligjit për paketën fiskale si dhe buxhetin e vitit 2019, u rrëzua nga shumica parlamentare në Kuvendin e Shqipërisë.

Braçe propozoi rritjen e TVSH-së për kazinotë nga shifra e tyre aktuale 15% në 30%.

Kazinotë priten që të zhvendosen nga janari i vitit të ardhshëm drejt hoteleve me 5 yje.

Masivisht, deputetët socialistë votuan kundër amendamentit të Braçes. Për të sqaruar këtë situatë, Rama mori fjalën duke u shprehur se rritja e një takse për një gjë që për momentin nuk ekziston nuk ka kuptim.

Kryeministri përmes kësaj, donte të tregonte se në Shqipëri momentalisht nuk ka hotele me 5 yje. Duke qenë se ato mungojnë, nuk ka sens të rritet taksa me 15%.

Debatet e bëra gjatë seancës kundra këtij amendamenti, Rama i cilësoi si pozitive, për shkak se Parlamentit i duhet një opozitë.

Rrëzohet amendamenti i Erion Braçes për lojërat e fatit
Rrëzohet amendamenti i Erion Braçes për lojërat e fatit

Përveç ngritjes së taksës për lojërat e fatit nga 15% në 30%, Braçe kërkoi gjithashtu që:

-Taksa e ndërtesës për Organizatat e personave me aftësi të kufizuara dhe libraritë të jetë 0. Kuvendi e rrëzoi me 44 vota kundër, 17 pro dhe 13 abstenim.

-Të rritej fasha e pagës që nuk tatohet nga 30 mijë lekë në 40 mijë lekë. Edhe kjo kërkëse u rrëzua prej kuvendit.

-Të mos ndryshohej taksa minerare. E rrëzuar si kërkesë gjithashtu prej kuvendit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME