Categories Lajme

Rrëzohet helikopteri, 6 viktima, mes tyre edhe CEO i bankës më të madhe

6 të vdekur është bilanci i rrëzimit të helikopterit në Kaliforni të SHBA. Mes viktimave është Herbert Wigwe, CEO i Access Bank Group, grupi më i madh bankar në Nigeri, sipas Forbes.

Aksidenti ndodhi mbrëmjen e së premtes kur një Eurocopter EC-130 me gjashtë persona në bord u rrëzua pranë Nipton, Kaliforni. Sipas publikimeve të shumta, pasagjerët po udhëtonin për në Las Vegas për të parë Super Bowl-in e këtij viti, finalen e Ligës Amerikane të Futbollit (NFL).

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT), Ngozi Okonjo Iëeala, ka konfirmuar vdekjen e CEO të Access Bank, Herbert Wigwe dhe ish-kryetarit të Bursës Nigeriane, Abibola Ogunbanjo.

“Trishtim i tmerrshëm për lajmin e humbjes tragjike të Herbert Wigwe, CEO i Grupit të Access Bank, gruas dhe djalit të tij, si dhe Bibo Ogunbanjo në një aksident me helikopter”, shkroi shefi i OBT-së në një postim në Platformën X (ish-TWitter).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME