Categories Lajme

Rrritja e çmimeve rëndon qytetarët dhe bizneset

Pritshmëritë e bizneseve dhe qytetarëve për gjendjen financiare kanë rënë ndjeshëm gjatë muajit shtator të këtij viti. Sipas Bankës së Shqipërisë treguesi i ndjesisë ekonomike regjistroi një rënie me rreth 1.8 pikë  gjatë muajit shtator. Kjo tendencë rënëse e nisur që në muajin gusht, vjen pas rritjes së konsiderueshme të shënuar gjatë 7-mujorit të parë të vitit 2021.

Rënia e besimit në ekonomi për të dytin muaj radhazi lidhet me shtrenjtimin e produkteve ushqimore  dhe energjitike e cila po vlerësohet si sfidë e re në ekonomi. Sektorët që kanë pasur përkeqësim të treguesve janë  ndërtimi dhe shërbimet.

Në vendin tonë me rritjen e ushqimeve të shportës, bukës dhe të naftës, ka kapërcyer edhe çmimi i gazit. Së fundmi kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar edhe për një krizë energjetike me të cilën po përballet bota dhe pritet që të na prekë edhe ne. /ABC

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME