Categories Teknologji

Rusia gjobit pronarin e Facebook me 157 mijë euro

Shteti evropian ka gjobitur pronarin e njërit prej rrjeteve më të famshme sociale. Rusia ka gjobitur pronarin e Facebook Meta Platforms me 13 milionë rubla (157 mijë euro), tha të enjten një gjykatë në Moskë.

Kjo gjobë ka ardhur për dështimin në fshirjen e përmbajtjes që qeveria e konsideron të paligjshme. Moska ka rritur presionin mbi Big Tech këtë vit në një fushatë që kritikët e karakterizojnë si një përpjekje nga autoritetet ruse për të ushtruar kontroll më të fortë mbi internetin, diçka që ata thonë se kërcënon të mbysë lirinë individuale dhe të korporatave.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Elon Musk e konfirmon: “Starlink” mbërrin në Shqipëri

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Facebook bie sërish!

Miliona përdorues të rrjeteve sociale META kanë raportuar probleme sot. Përdoruesit e patën të pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Shkel rregullat e transmetimit, Apple gjobitet 1.8 miliardë euro nga BE

Apple është gjobitur me 1.8 miliardë euro nga BE për shkeljen e ligjeve të konkurrencës…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Apple braktis planin e prodhimit të makinave elektrike

Apple ka anuluar planet për ndërtimin e makinave elektrike, rreth një dekadë pas spekulimeve që…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME