Categories Kulture

Sabrina Abazaj vajza nga Vlora, kërcimtare në 230 skena të ndryshme të Europës

Ne nje bisede me vajzen nga Vlora Sabrina Abazaj, kercimtare ne 230 skena te ndryshme te Europes dhe me tej, ja cfare thote per veten e saj, dhe guximin per te vazhduar rrugetimin e saj, edhe pse i vellaj nuk ndodhet me prane saj per ti dhene kurajo.

Kercimi eshte pasioni im qe ne femijeri. E nisa heret dhe tashme nese do te me njihte njerezimi, do te me njihte per traditen e bukur qe kam sjell pergjate ketyre viteve . Kam kercyer ne 230 skena te ndryshme te Europes dhe sot gjendem ne qytetin e Vlores, jo si nje kercimtare por si profesioniste sepse udhehoqa kete pasion me shume vullnet dhe deshire qe prej moshes 5 vjecare e sot jam 18.

Ne jete ndodhin te papritura dhe madje dhe jeta ime ka patur sfida , femijeria ime la gjurme tek kushdo , duke filluar nga humbja e vellait tim qe pas tij buzeqeshja ime ne fytyre u largua e deri tek deshira per mos te vazhduar me kete pasion.

Por fale motres sime gjeta kurajon dhe nje force te madhe te vazhdoja kete rrugetim .

Duke fituar 3 medalje ari, 2 diploma te cilesuara nga koreograf Jani Gjergji dhe 2 certifikata nderi ne qytetin e Durres, 1 certifikate Turke nga juria e Stambollit dhe cmime te para pafund te cilat kane vite qe ndodhen ne dhomen time .

Nuk do te thote te vazhdoja kete shkolle , por e vendosa menjane si nje art , e tashme si nje studente e ardhur nga gjimnazi si nxenese ekselente vazhdoj studimet per degen Biologji dhe cdo sukses qe kam arritur ia dedikoj pikerisht gjysmes sime qe sot nuk eshte prane meje , vellait tim!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Veprat e vjedhura të Chagall dhe Picasso gjenden në një bodrum në Antwerp

Dy piktura të Marc Chagall dhe Pablo Picasso janë gjetur në një bodrum në qytetin…

LEXO ME SHUME