Categories Teknologji

Shkel rregullat e transmetimit, Apple gjobitet 1.8 miliardë euro nga BE

Apple është gjobitur me 1.8 miliardë euro nga BE për shkeljen e ligjeve të konkurrencës për transmetimin e muzikës. Firma kishte penguar shërbimet e transmetimit nga informimi i përdoruesve për opsionet e pagesave jashtë dyqanit të aplikacioneve Apple, është shprehur Komisioni Evropian. Komisionerja e Konkurrencës Margrethe Vestager tha se Apple abuzoi me pozicionin e saj dominues në treg për një dekadë. Ajo urdhëroi gjigantin e teknologjisë amerikane të heqë të gjitha kufizimet. Apple ka thënë se do të apelojë kundër vendimit.

Vendimi i Komisionit Evropian u shkaktua nga një ankesë nga shërbimi suedez i transmetimit muzikor Spotify, i cili ishte i pakënaqur me kufizimin dhe tarifën 30% të Apple. Zonja Vestager tha se Apple kishte kufizuar zhvilluesit që të informonin konsumatorët për shërbimet muzikore alternative dhe më të lira të disponueshme jashtë ekosistemit të Apple. “Kjo është e paligjshme sipas rregullave antitrust të BE-së”, tha ajo.
Megjithatë, Apple tha se do të apelonte, duke shtuar se nuk kishte prova që konsumatorët ishin dëmtuar.

Vendimi u mor pavarësisht dështimit të Komisionit për të zbuluar ndonjë provë të besueshme të dëmtimit të konsumatorit dhe injoron realitetet e një tregu që po lulëzon, konkurrues dhe po rritet me shpejtësi”, tha kompania në një deklaratë.

“Avokati kryesor për këtë vendim dhe përfituesi më i madh është Spotify, një kompani me seli në Stokholm, Suedi. Spotify ka aplikacionin më të madh të transmetimit të muzikës në botë dhe është takuar me Komisionin Evropian më shumë se 65 herë gjatë këtij hetimi”, shtoi kompania në deklaratën e bërë.
Spotify e quajti gjobën e vendosur ndaj Apple “një moment të rëndësishëm” dhe tha, se dërgoi një mesazh të fuqishëm se asnjë kompani, madje as një monopol si Apple, nuk mund të përdorë pushtetin në mënyrë abuzive për të kontrolluar se si kompanitë e tjera ndërveprojnë me klientët e tyre.
Apple tha se kompania suedeze nuk u paguan komision, pasi shet abonimet e saj në faqen e saj të internetit dhe jo në dyqanin e aplikacioneve. Spotify kishte argumentuar se kufizimet përfitojnë shërbimin rival të transmetimit muzikor të Apple, Apple Music.

Në janar, Apple njoftoi planet për të lejuar klientët e BE-së të shkarkojnë aplikacione jashtë dyqanit të tyre të aplikacioneve, ndërsa prezantimi i Aktit të Tregjeve Dixhitale (DMA) po afrohej. Qëllimi i DMA-së së Bashkimit Evropian është të ndihmojë konkurrencën në sektorin e teknologjisë dhe të përpiqet të thyejë fortesën që kanë në treg, si Apple dhe Google. Kompanive të teknologjisë iu dhanë gjashtë muaj nga gushti i vitit të kaluar për të përmbushur një listë të plotë të kërkesave, sipas legjislacionit të ri, ose do të përballen me një gjobë deri në 10% të xhiros së tyre vjetore. Firmat kanë afat deri në fund të kësaj jave që të pajtohen me një sërë ndryshimesh të shpallura që nga fillimi i vitit, pasi Apple, Meta dhe TikTok ndjekin sfidat për aspekte të ligjit.

Javën e kaluar, Spotify dhe 33 kompani të tjera që operojnë në një gamë të gjerë sektorësh dixhitalë i shkruajtën Komisionit Evropian me një sulm të ripërtërirë për mungesën e pajtueshmërisë së Apple me DMA. “Kushtet e reja të Apple jo vetëm që shpërfillin frymën dhe shkronjën e ligjit, por nëse lihen të pandryshuara, tallen me DMA-në dhe përpjekjet e konsiderueshme të Komisionit Evropian dhe institucioneve të BE-së për t’i bërë tregjet dixhitale konkurruese”, tha ai.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Elon Musk e konfirmon: “Starlink” mbërrin në Shqipëri

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Facebook bie sërish!

Miliona përdorues të rrjeteve sociale META kanë raportuar probleme sot. Përdoruesit e patën të pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Apple braktis planin e prodhimit të makinave elektrike

Apple ka anuluar planet për ndërtimin e makinave elektrike, rreth një dekadë pas spekulimeve që…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Kodi sekret, çfarë kuptimi ka nëse merrni mesazhin “14643” në WhatsApp

Numri 14643 është shpërndarë prej disa kohësh në TikTok dhe WhatsApp. Ai u dërgohet miqve,…

LEXO ME SHUME