Categories Lajme

Shqipëri-Kosovë, nënshkruhen tri marrëveshje të rëndësishme

Tri marrëveshje të rëndësishme u nënshkruan sot ndër të tjera në Kosovë.

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, bën të ditur se me ministrin e Financave të Kosovës, firmosëm marrëveshjen për kontrollet e përbashkëta në pikën kufitare Morinë – Vërmicë.

“Nuk ka me kontrolle të tepërta në kufi, ka vetëm një të përbashkët për të dy administratat doganore”, thekson Ahmetaj.

“Po kështu, firmosëm marrëveshjen për bashkëpunim në fushën e borxhit publik, investimeve dhe marrëdhënieve me institucionet financiare ndërkombëtare. Ndërsa me ministrin e Tregtisë firmosëm marrëveshjen për bashkëpunim në fushën e pronësisë industriale, një hap më tej për nxitjen e inovacionit tek bizneset”, shkruan Ahmetaj.

Marrëveshjet u nënshkruan në kuadër të mbledhjes së pestë të përbashkët mes qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës, që u zhvillua sot në Pejë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME