Categories Kulture

Shqipëria do të përfaqësohet në Eurovision nga Albina dhe familja Kelmendi

Shqipërinë do ta përfaqësojë në Eurovision, këngëtarja Albina Kelmendi dhe familja Kelmendi me këngën “Duje”.

Albina dhe familja Kelmendi fituan vendin e dytë në Festivalin e Këngës në RTSH, çmim i cili vendoset nga juria, por votat e publikut bënë që ata të fitojnë të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë në festivalin europian, që këtë vit do të mbahet në Liverpool të Britanisë së Madhe, për shkak se vendi fitues i çmimit të parë, Ukraina, vijon të jetë e pushtuar.

“Ju dua shumë do t’ju përfaqësojmë në mënyrën më të mirë të mundshme. Ju falenderoj shumë, ju përulemi”, tha Albina e emocionuar.

Këtë vit Festivali i Këngës në RTSH vendosi që për herë të parë kënga përfaqësuese në Eurovision të zgjidhej 100% nga votat e publikut. Ndërsa Elsa Lila është fituesja e çmimit të parë të Festivalit të 61 të Këngës në RTSH.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME