Categories Lajme

Si do të rriten pagat në privat? Ibrahimaj tregon planin e qeverisë

Qeveria ka në plan të gjejë mekanizma në mënyrë që të formalizojë, por edhe të rrisë më tej pagat në sektorin privat. Sipas ministres së Financacve, një nga mënyrat që po vlerësohet është përcaktimi i një page dysheme, për punonjësit që janë pjesë e kompanive të mëdha, që përdorin fonde publike. Kjo “pagë referencë” është ende në diskutim, por synohet që zbatimi  saj të jetë një kusht që kompanitë të marrin pjesë në tenderat publikë.

“Për tenderat publikë, për kontratat e mëdha publike do të përcaktojmë një pagë minimale sektoriale, me qëllim që ato kompani që përdorin fonde publike të garantojmë që nuk kryejnë informalitet dhe nuk kryejnë nëndeklarim të pagave”, sqaroi në “E-ZONE” ministrja Ibrahimaj.

Më herët ministrja e Financave deklaroi se reforma e pagave është një hap të cilin qeveria e ka menduar prej kohësh dhe ka punuar për të.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME