Categories Lajme

Sizmologu ngre shqetësimin: Lëvizjet tektonike do shkaktojnë një tjetër tërmet 7.4 ballë, i kërcënuar edhe rajoni

Ndërsa tërmetet me qendër në Kahramanmaraş shkaktuan shkatërrime të mëdha në 11 provinca, Turqia u ndesh sërish ballë për ballë me realitetin e lëkundjeve të tokës, që këtë herë ishin fatale për jetën e mbi 45 mijë qytetarëve.

Pas lëkundjeve, qëndrueshmëria e shumë ndërtesave u vu në pikëpyetje, ndërsa shpjegimet për tërmetet e mundshme po vijnë njëri pas tjetrit nga ekspertët sizmologë.

Më i fundit ka qenë Prof. Dr. Naci Görür, i cili ka bërë vlerësimet e tij profesionale sa i përket lëkundjeve të tjera të ngjashme që mund të godasin vendin në vitet në vijim.

I ftuar në një emision televiziv, ai tha se zona e Çorum është pikërisht në vijën e thyerjes së Anadollit.

“Ky brez është brenda brezit që mund të shkaktojë tërmetet më aktive në të gjithë Turqinë, madje edhe në botë. Ky brez konsumoi energjinë e tij nga Bingöl-Karlıova në Deti Marmara në një masë të madhe. Ai e thau energjinë për të prodhuar tërmetin e madh. Por një tjetër tërmet i madh pritet të ndodhë dhe mund të kapë përmasat e magnitudës 7.4.”, deklaroi Görür.

Sipas sizmologut turk, lëkundjet në fjalë pritet të godasin zonën e Marmara, më saktësisht midis Erzincan dhe Karlıova.

“Tërmeti i fundit këtu ishte në vitin 1794. Kështu që ka kaluar një kohë e gjatë që atëherë. Tërmeti Erzincan ndoshta ka transferuar energji edhe këtu. Lëvizjet në këtë skaj të Anadollit Lindor mund të kenë prekur edhe këtë zonë në një masë të caktuar. Ky është një nga vendet për të cilat jemi të shqetësuar.”, vijoi më tej në deklaratën e tij profesori turk.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME