Categories Sport

Skandali i “Pandora Papers/ Përfshihen edhe emri i trajnerit të Italisë

“Pandora Papers” vazhdon të prodhojë emra të rëndësishëm të botës së sportit të përfshirë në pastrimin ose fshehjen e parave. Në listën e emrave janë shtuar dhe ai i trajnerit të Italisë, Roberto Mançini dhe pjesëtarit të stafit të tij, Xhanluka Viali. Lajmi është bërë me dije nga revista “l’Espresso”.

Emri i Mançinit shfaqet në disa dokumente ku tregohet se ai është aksionar i shoqërisë “Bastian Asset Holdings”, me seli në Ishujt Virxhin. Por Mançini nuk është i vetëm në këtë listë. Në krah të tij është edhe Viali, që është gjithashtu dhe krah tij në kombëtaren italiane. Dy miqtë duket se kanë mjaft gjëra të përbashkëta, mes të cilave edhe përfshirjen në “Pandora Papers”. Viali nga ana e tij është regjistruar ose figuron si pronar i një tjetër shoqërie “Crewborn Holdings”, një shoqëri që gjithashtu është regjistruar në Ishujt Virxhin.

Sipas revistës italiane në fjalë, trajneri aktual i Italisë i kishte kërkuar një shoqërie italiane që ta ndihmonte në çështjet fiskale për të rregulluar pozitën e tij në lidhje me autoritetet fiskale në Itali. Sipas dokumenteve të bëra publike, shoqëria e re e krijuar nga Mançini në Karaibe ishte pronare e një avioni.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME