Categories Lajme

Sot nata finale e Eurovizion 2023, ja shtetet që pretendojnë fitoren

Sot në mbrëmje është finalja e madhe e Eurovizion 2023, e cila pritet të nisë në orën 20:00 në Liverpool. Shfaqja do të pasqyrojë kulturën e vendit mirëpritës, pir edhe të fituesit të vitit të kaluar Ukrainës, e cila për shkak të luftës me Rusinë nuk mundi ta organizonte shfaqjen.

Shfaqja do të prezantohet sërish nga Alesha Dixon, Hannah Waddingham dhe këngëtarja ukrainase Julia Sanina, me Graham Norton që do t’i bashkohet gjatë fazës së votimit.

Në këtë mbrëmje do jenë 26 shtete të cilët do të përfaqësohen nga 26 artistët finalis. Shqipëria këtë vit arriti të prek finalen me këngën “Duje”, nga Albina dhe familja Kelmendi dhe sonte do të mbajë numrin 10.

Ndër më favoritët për të fituar Eurovizionin deri më tani janë cilësuar Suedia dhe Finlanda.

Finalistët e Eurovizion 2023 janë:

01- Austria

02- Portugalia

03- Zvicra

04- Polonia

05- Serbia

06- Franca

07- Qipro

08- Spanja

09- Suedia

10-Shqipëria

11- Italia

12- Estonia

13- Finlanda

14- Çekia

15- Australia

16- Belgjika

17- Armenia

18- Moldavia

19- Ukraina

20- Norvegjia

21- Gjermania

22- Lituania

23- Izraeli

24- Sllovenia

25- Kroacia

26- Anglia

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME