Categories Lajme

Spanja shkatërron grupin kriminal të drogës, 19 në pranga, mes tyre shumë shqiptarë

Garda Civile spanjolle ka shkatërruar një bandë kriminale droge e përbërë nga shqiptarë, në provincën e Tarragona. Ky është operacioni i dytë policor këtë vit nga Benemérita kundër krimit të organizuar të instaluar në këtë provincë.

Operacioni OASIS filloi tetorin e kaluar, për këtë arsye kanë qenë të nevojshme disa muaj hetime për të përcaktuar ekzistencën e një grupi të organizuar dhe të strukturuar për kultivimin intensiv të marijuanës brenda shtëpive të ‘barit’.

Pas muajsh hetimi u kryen kontrolle në 16 banesa në provincën e Tarragona, në qytetet El Vendrell, Calafell, Creixell, Cunit, Roda de Berà, Albinyana dhe Altafulla, ndërkohë që janë arrestuar 19 persona, me kombësi shqiptare dhe ruse.

Në këtë hetim, kanë bashkëpunuar forcat e policisë lokale të Altafulla, Calafell, Creixell, Cunit, Roda de Berà dhe El Vendrell e Albinyana Municipal Wardens, si dhe teknikë të Endesa-s që kanë bashkëpunuar në zbulimin e mashtrimit me energjinë elektrike dhe kanë vazhduar me ndërprerjet e lidhjeve të parregullta.

Në brendësi të shtëpive ishin vendosur instalime elektrike komplekse për kultivimin e bimëve të marijuanës, disa prej tyre me panele dritash LED për të vështirësuar zbulimin e konsumit të lartë.

Ndërkohë, që vlera e energjisë së vjedhur në këtë formë kap shifrën e 500,000 eurove.

Ndërkohë, gjatë kontrolleve në këto banesa u gjetën dhe armë e municione. 19 të arrestuarit, të cilët akuzohen për krimet e anëtarësimit në organizatë kriminale, kultivimit dhe trafikut të lëndëve narkotike dhe mashtrimit të energjisë elektrike, do dalin para Gjykatës Hetimore 5 të El Vendrell.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME