Categories Lajme

Spitali i Fierit/ Kryhet me sukses ndërhyrja me vështirësi të lartë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu në një reagim të bërë shprehu mirënjohje ndaj stafit të mjekëve si dhe infermierëve që ndihmuan gjatë ndërhyrjes kirurgjikale.

Një ndërhyrje e vështirësisë së lartë është kryer me sukses në Spitalin Rajonal Memorial të Fierit. Mësohet se kirurgët dhe infermierët kanë ndërhyrë në një operacion të vështirë tek 30 vjeçarja me çrregullimin gjenetik “Trisomia 21”.

Pacientja gëzon shëndet të mirë dhe muskujt e indet e barkut i janë rikthyer në funksion të plotë.

“Një ndërhyrje e kompleksitetit të lartë është realizuar me sukses nga personeli i Shërbimit të Kirurgjisë së Përgjithshme në Spitalin Rajonal Memorial Fier, te një vajzë 30 vjeçare që vuante nga çrregullim gjenetik: Trisomia 21.

Falë diagnostikimit dhe ndërhyrjes në kohë, pacientja gëzon shëndet të mirë dhe i janë rikthyer muskujt dhe indet e barkut në funksion të plotë.

Mirënjohje ekipit të mjekëve kirurgë dhe anestezistë, Dr. Frenki Vila, Dr. Alti Haxhiu, Dr. Andi Gjini, Dr. Mario Shehu si dhe personelin infermieror që asistuan gjatë ndërhyrjes kirurgjikale, Xhesika Hoxha dhe Denisa Maqina”- shkruan Koçoi në postimin e saj në facebook.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

E rëndë/ “Nuk ndihem mirë”, shqiptari ndërron jetë në farmaci

“Nuk ndihem mirë”. Fill pasi tha shqetësimin e tij, kolegu e çoi drejt farmacisë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nga pritja te konferenca Rama-Zelensky, detaje nga Samiti për Ukrainën, që mbahet të mërkurën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e sotme në Shqipëri, në kuadër…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, “blindohet” Tirana, bllokohen disa akse rrugore (Njoftimi)

Në datat 28 dhe 29 shkurt, në Tiranë, do të zhvillohet Samiti për Ukrainën dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI/ Vritet shqiptari në Malin e Zi, pjesë e grupit kriminal, arrestohet autori i dyshuar

Një shtetas shqiptar, ish-pjesëtar i klanit Skaljar, Edmond Mustafa është vrarë mëngjesin e sotëm (27…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Omnitele konfirmon: One Albania ka rrjetin më cilësor në vend

Rrjeti i One Albania merr pikët maksimale për thirrjet zanore, data dhe përdorimin e aplikacioneve.…

LEXO ME SHUME