Categories Lajme

Taksa e banesës tek fatura e ujit

Ndërmarrja e Ujësjellës Kanalizime Tiranë do të mbledhë taksën e banesës në kryeqytet. Sipas një projektvendimi të Bashkisë së Tiranës, e cili pritet të miratohet në Këshillin Bashkiak pasditen e sotme, të gjithë taksapaguesit që kanë ndërtesë apo objekt në pronësi, apo me qira, brenda 4 muajsh duhet të paraqiten pranë zyrave të kësaj shoqërie për të kryer vetëdeklarimin mbi të dhënat e pasurisë së paluajtshme që ka në pronësi apo në përdorim.

Pas vetëdeklarimit, ndërmarrja e Ujësjellësit brenda 3 muajsh do të verifikojë të dhënat e paraqitura për objektet e banimit dhe ato në përdorim me qira, përmes dokumenteve të ALUIZNI-t dhe Hipotekës.

Për këtë shërbim, në arkën e kompanisë së Ujësjellësit do të kalojnë 5% nga të ardhurat totale të taksës që do të mblidhet. Ajo që nuk dihet është se çfarë do të behët për të gjithë ata qytetarë që nuk vetëdeklarojnë banesat e tyre.

Me ndryshimet e fundit ligjore të datës 1 Prill 2018, taksa e ndërtesës u mbështet tek vlera e banesave. Niveli i taksës i shprehur në përqindje si për ndërtesat që përdoren për banim në masën 0.05% aplikohet mbi vlerën e ndërtesës, pra çmimi i shumëzuar me sipërfaqe, thuhet në relacionin që shoqëron këtë vendim.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME