Categories Lajme

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.3 Rihter ka goditur Alaskën , autoritetet japin alarmin për cunami

Një tërmet i fortë me magnitudë 7.3 Rihter ka goditur Alaskën mëngjeisn e sotëm. Pas tërmetit të fortë, autoritetet kanë lëshuar një paralajmërim për cunami. Tërmeti kishte një thellësi prej 9.3 kilometrash.

Qendra Sizmologjike e Alaskës raportoi se lëkundjet u ndjenë në të gjithë Gadishullin e Alaskës dhe Ishujt Aleutian.Alaska është pjesë e Unazës së Zjarrit të Paqësorit sizmikisht aktiv. Zona u godit nga një tërmet me magnitudë 9.2 në mars të vitit 1964, më i forti i regjistruar ndonjëherë në Amerikën e Veriut.

Ky tërmet shkatërroi Anchorage dhe “ngriti” një cunami që goditi Gjirin e Alaskës, bregun perëndimor të SHBA dhe Hawaii, ku për pasojë humbën jetën më shumë se 250 persona.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME