Categories Lajme

Tërmeti i shkatërroi shtëpinë, familja në Peqin prej 4 vitesh jeton në çadër, apeli: Na ndihmoni të kemi një strehë

Prej 4 vitesh, një familje në Peqin jetojnë në një çadër. Që prej vitit 2019, familja Shkëmbi në fshatin Vashaj të Peqinit e përbërë nga 5 anëtarë, jetojnë në çadër, në kushte të mjerueshme. Ndonëse njëri prej vëllezërve, Muhamet Shkëmbi thotë se ka trokitur disa herë në dyert e bashkisë Peqin dhe ka kërkuar ndihmë, deri më tani ai nuk ka marrë asnjë mbështetje. Në kushte të rënduara psikologjike bën thirrje për ndihmë.

“Bëra kërkesën, si në bashki ashtu edhe komunë, kam qenë me dhjetëra herë në bashki, nuk do t’ia dijë asnjë. Thonë nuk kemi ça të bëjmë. Po unë ça të bëjë, të mbytem në liqen. Për ça është bashkia, për ne është, për popullin. Të vraskam njerëzit dhe t’i lë në rrugë, apo t’i lëmë përjashta. Jemi 2023, kjo është për faqe të zezë”, tha ai.

Përpos banesës së rrënuar,  kjo familje mbijeton duke shitur lule dhe me blegtori pasi dhe e zonja është e paaftë për punë dhe trajtohet me kemp. “Unë gruan e kam të sëmurë, shteti e ka nxjerrë të paaftë me asnjë lloj pune. Unë këta dy krahët kam, dhe punoj. Jetojmë veti i tretë me një dhomë. Po jetojmë me bagëti dhe mbjedhjen e luleve. Kemi qenë të persekutuar, na kanë vënë thikën në fyt”, u shpreh ai.

Janë të shumta familjet sikurse ajo Shkëmbi në Peqin të cilët pas tërmetit fatkeq të para katër viteve nuk kanë përfituar ndihmë nga institucionet shtetërore, duke u braktisur në fatin e tyre.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME