Categories Kulture

‘Tirana Talent’ përfundoi natën finale të muzikes ‘Pop’ dhe te asaj ‘Folk’. Çmim të Parë Grupi Polifonik me soliste Kejt Hitaj kthyes Sem Gega

‘Tirana Talent’ sapo perfundoi naten finale jo vetem te muzikes ‘Pop’ , por dhe te asaj ‘Folk’ e gjithashtu dhe te ‘kenges qytetare’ organizuar mrekullisht nga familja “Kaçinari” me nje juri profesioniste Shpetim Saraçi ,Kastriot Tusha ,Eranda Libohova ,Kozeta Kurti e Alfred Kacinari .Shume e lumtur qe sonte ne u vleresuam me;

Çmim te Parè Grupi Pollifonik me soliste Kejt Hitaj kthyes Sem Gega me tekst te poetit

Namik Jahaj .

Grupi polifonik perbehej nga artistet e qendres sone :

Kejt Hitaj

Sem Gega

Gezim Denaj

Shon Malaj

Jorisa Bushi

Emili Allushaj

Kiara Mullaj

Stejsi Begaj

Lusilda Rukaj

Erinda Hysenaj

Lutfie Toska

David Binaj

Kleandra Lazaj

2 Çmime te Dyta per kengen popullore qytetare i moren 2 talentet e klases se mesueses Albana Tushe Çuro

Sem Gega dhe Emili Allushaj

1 Çmim te Trete per kengen popullore qytetare e mori Lutfie Toska .

Gjithcka , rezultat i nje pune sistematike e te konsoliduar fal bashkepunimit mesues prind nxenes .

Nje falenderim i vecante shkon per grupin e valltareve te qendres nen kujdesine koreografit Kujtim Sako i cili i dha vlere kengeve te kenduara nga solistet tane .

Faleminderit familja “Kaçinari” per keto aktivitet kombetar me nivel te larte artistik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME