Categories Lajme

Tuneli i Llogorasë/ Zv.kryeministrja Balluku inspekton ndërtimin e rrugëve ndihmëse dytësore

Puna po vijon me ritme të shpejta në tunelin e Llogorasë që do të shkurtojë ndjeshëm distancën drejt jugut të vendit. Zv.kryeministrja sot ka inspektuar rrugët dytësore që lidhin tunelin me akset kombëtare, ndërsa u shpreh se dorëzimi do të ndodhë për hapjen e këtij sezoni veror.

Hapja e tunelit do të bëhet me faza fillimisht për makinat e pasagjerëve dhe autobusët, dhe jo për ato me tonazh të rëndë.

“Mjetet e tonazhit të rëndë do të ndjekin rrugën e vjetër për të mos krijuar probleme dhe trafik dhe të na dhënë mundësinë të koalidojmë këtë vepër të rëndësishme. Pas përfundimit të sezonit do të vendosen sensorët dhe gjithçka tjetër për këtë tunel, i cili do të jetë një tunel me qendër ekselence monitorimi, nga qendrat më të mëdha në Ballkan dhe të gjitha këto do të bëhen pas përfundimit të sezonit veror”, -tha Balluku.

Tuneli i Llogorasë lidhet edhe me rrugën e re Orikum-Dukat duke mundësuar që infrastruktura drejt jugut të vendit të shkurtojë distancën në pritje të shifrave rekord nga turizmi gjatë këtij viti.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME