Categories Lajme

U jepte doza të larta insuline pacientëve: Infermierja “serial killer” dënohet me burgim të përjetshëm

Një ish-infermiere që vrau të paktën tre pacientë dhe u përpoq të vriste më shumë se 12 të tjerë në institucionet e infermierisë në të gjithë Pensilvaninë është dënuar me burgim të përjetshëm, tha prokurori i përgjithshëm i shtetit.

Por familja e njërës prej viktimave të saj tha se drejtësia e saj e vërtetë nuk ka ardhur ende.

Heather Pressdee u deklarua fajtore për tre akuza për vrasje të shkallës së parë dhe 19 akuza për për të kryer vrasje, tha zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Pensilvanisë .

Pressdee, 41 vjeç, u deklarua fajtore, tha avokati i saj Phillip DiLucente për CNN të enjten.

Si pjesë e marrëveshjes për pranimin e fajësisë, një gjykatës i kontesë Butler e dënoi Pressdee me tre dënime të njëpasnjëshme të përjetshme për tre akuzat e vrasjes ” plus 380 deri në 760 vjet burgim të njëpasnjëshëm për 19 akuzat e tentativës kriminale për të kryer vrasje”, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm.

“E pandehura helmonte pacientët për të cilët kujdesej”, tha Prokurorja e Përgjithshme Michelle Henry.

“Ky dënim i përjetshëm nuk do të rikthejë jetët e humbura, por do të sigurojë që Heather Pressdee të mos ketë kurrë një mundësi tjetër për të shkaktuar dëme të mëtejshme.”

Pressdee qëllimisht u dha doza vdekjeprurëse të insulinës pacientëve në pesë objekte të kujdesit në qarqet Allegheny, Armstrong, Butler dhe Westmoreland midis viteve 2020 dhe 2023.

Disa nga pacientët nuk kishin as nevojë për insulinë, tha zyra e Prokurorit të Përgjithshëm.

CNN pyeti avokatin e Pressdee për motivin e saj, por nuk ka marrë një përgjigje.

Disa nga të afërmit e viktimave dhanë deklarata për ndikim në gjykatë.

Vajza e viktimës Irene Simons tha se ajo “nuk do ta falë kurrë” Pressdee për atë që bëri”.

Si u përpoq infermierja të fshihte krimet e saj

Pressdee pranoi se ka “dëmtuar, me qëllimin për të vrarë” 19 pacientët, të moshave 43 deri në 104 vjeç, tha zyra e Prokurorit të Përgjithshëm, sipas një ankese penale të paraqitur kundër ish-infermieres. Ajo shpesh administronte insulinë gjatë orëve të turnit të natës me staf të ulët, ndërsa punonte me karrocën e barnave në objekte, thuhej në kallëzimin penal. “Pressdee shpesh ndërmerrte hapa për të siguruar që viktimat e saj të vdisnin përpara ndryshimit të turnit, në mënyrë që ato të mos dërgoheshin në spital ku skema e saj mund të zbulohej përmes testeve mjekësore, siç janë testet e peptidit C”, sipas kallëzimit penal.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Reklamonin kalimet e paligjshme për në ishull, Britania fshin 12 mijë postime nga të gjitha platformat sociale

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se ka hequr nga platformat sociale rreth 12…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kishin mbetur të bllokuar në një fshat në Përmet, Policia ndihmon 5 turistët francez, një prej tyre i dëmtuar në këmbë

5 turistë nga Franca janë ndihmuar nga Policia e Përmetit pasi kishin mbetur të bllokuar…

LEXO ME SHUME