Categories Kulture

U shfaq në teatrin Petro Marko në Vlorë , një komedi muzikore “Vrasje në Paris”, nën regjinë e Laert Vasilit

Për herë të parë në Shqipëri dhe në teatrin Petro Marko në Vlorë,një komedi muzikore “Vrasje në Paris” një vepër e fundshekullit të 19-të, e komediografit francez Eugene Laviche është ngjitur këtë fundjavë në skenën e “Petro Markos” Nën regjinë e Laert Vasilit dhe një kasti të zgjedhur aktorësh si parodisti Afrim Agalliu, Eva Pango,Artan Islami, Margent Caushi,Viktor Tahiraj,me muzikë të Artur Dhamos dhe skenografi të Drini Shehut,shfaqja u ndoq nga publiku vlonjat ,i shumtë në sallë.

Shfaqja një miksim i Parodisë, Satirës dhe Vaudeville-t . Vepra është aktualizuar dhe i flet shqip aktualitetit të ditëve tona. Për regjisorin ,njëheri protagonist i shfaqjes Laert Vasili, emocioni para publikut vlonjat mbetet i papërsëritshëm, ndërsa lidhja e qytetit me parodinë èshtë ajo që e shtyu ta sillte këtë shfaqje në këtë teatër,ndërsa e ka dhe një mesazh për politikën Laert Vasili.

Emocionet e shfaqjes janë përcjellë edhe nga aktori Margent Caushi. Edhe qytetarë ,spektatorë të komedisë muzikore janë shprehur për një shfaqje të bukur që përcolli humor të këndshëm Komedia Vrasje në Paris do të shfaqet përgjatë gjithë fundjavës në teatrin Petro Marko, për tu rikthyer sërish fundjavën e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Veprat e vjedhura të Chagall dhe Picasso gjenden në një bodrum në Antwerp

Dy piktura të Marc Chagall dhe Pablo Picasso janë gjetur në një bodrum në qytetin…

LEXO ME SHUME