Categories Bota, Lajme

U zgjua dhe gjeti 750 mijë dollarë në llogari/ Reperi i njohur i shpenzon menjëherë, blen shufra ari dhe veshje të shtrenjta

U zgjua dhe gjeti papritur në llogarinë e tij 750,000 dollarë pasi një çift i ri aksidentalisht, duke bërë pagesën për një shtëpi kishte ngatërruar të dhënat e llogarisë bankare.

Kjo është historia e pa zakontë e një reperi australian, por me një fund jo të mirë. Abdel Ghadia, 24 vjeç kur pa se kishte kaq shumë para në llogarinë e tij, filloi menjëherë të shpenzonte.

Ai bleu pothuajse 600,000 dollarë shufra ari dhe mbi 110,000 dollarë në monedha ari. Pas kësaj, ai bleu rroba të markave të njohura, produkte kozmetike dhe valutë.

Abdel Ghadia u paraqit në Gjykatën Lokale Burwood të Sidneit të mërkurën, ku u deklarua fajtor për dy akuza për përvetësim.

Gjykata dëgjoi se çifti (i cili ka mbetur anonim për mediat) ishte në fazat përfundimtare të blerjes së një shtëpie të re kur ata gabimisht transferuan 759,314 paund në Ghadia në vend të llogarisë së Commonëealth Bank. Kur zbuluan gabimin, çifti u tmerrua dhe ndërmori veprime ligjore për të rikuperuar fondet.

Ghadia tani i është ndaluar të shkojë pranë aeroporteve ndërkombëtare dhe është në arrest shtëpiak nga ora 22:00 deri në orën 7 të mëngjesit.  Dënimin për veprën e tij do ta mësojë më 2 dhjetor.JAVANEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME