Categories Lajme

Video/“Mami na ka lënë”, 11-vjeçarja mes lotësh: Ëndërroj të mos jetoj në këtë çadër

Një histori e trishtë është ajo e familjes Pajaziti, me dy fëmijë në mëshirë të fatit, të cilët jetojnë në një çadër të improvizuar.

Prej muajsh ata janë braktisur nga nëna e tyre dhe në jetën e tyre pllakos mjerimi, mjerimi është ulur këmbëkryq mes tyre.

Në çadrën e improvizuar ku jetojnë dy të miturit nuk ka asnjë kusht jetese, e megjithatë ata mundohen fort që të mësojnë dhe ulen përtokë që të bëjnë detyrat e shtëpisë.

Mes lotësh Liridona, 11-vjeçe, thotë:

“Nuk kam mundësi ku ti bëj detyrat e shtëpisë. Mami ka ikur, na ka lenë, shumë vështire është të jetosh këtu. Dua te kem shtëpi të bëj detyrat të ndihmoj babin, jam e mërzitur me këto kushte. I them shqiptareve të na ndihmojnë mos të jetojmë në ketë çadër.”

Në videon e publikuar nga emisioni “Shqiptarët për Shqiptarët”, shihen dy fëmijët, të cilëve vetëm shkëlqimi i një pafajësie u ka mbetur në sy.

I ati i fëmijëve shprehet:

“Tani nis dëbora, fëmijët kanë ftohtë. Vetëm një dhomë dua që ata të mësojnë. Nuk di çfarë të bëj në këto kushte…”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Këmbimi valutor/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera

Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar amerikan do të blihet me 95.4 lekë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mbetet stok 80% e ‘qepës së ujit’, fermerët në Korçë të pezmatuar: S’rezistojnë më, do i hedhim në kanal

Fermerët e fshatit Porodinë, i cili ndodhet vetëm 5km larg Korçës siç shihet në pamje…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kryeministri Rama: Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë! Do të luajë një rol kyç

Kryeministri Rama mëngjesin e sotëm ka publikuar pamje nga baza ajrore e NATO-s që  do…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mbërrin sonte në Shqipëri Zelenskyy

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, do të mbërrij mbrëmjen e sotme në Shqipëri. Kreu i…

LEXO ME SHUME