Categories Kuriozitete

Video/ Një orangutang i dëshpëruar është përpjekur të ndalojë një ekskavator i cili po prishte disa pemë që ishin shtëpia e tij.

Çdo vit, si rezultat i shpyllëzimit për vaj të palmave, rreth 6,000 orangutangë vriten në Indonezi.

Orangutangët dhe kafshët e tjera detyrohen të largohen nga shtëpitë e tyre, dhe kjo gjë ka shqetësuar aktivistët për të drejtat e kafshëve.

Kjo u bë edhe më e dukshme kur një organizatë filmoi momentin kur një orangutang përpiqet të ndalojë ekskavatorin që po prish pyllin ku ai jeton.

Siç raporton Independent, videoja ishte bërë më 2013 por u publikua pikërisht tani. Videoja e shkurtër tregon orangutangun e nervozuar i cili varet në drejtim të eskavatorit, i cili po shkatërronte shtëpinë e tij në pyllin Sungai Putri, në Borneo, Indonezi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Enjte 30 Maj 2024

Dashi Sot është një ditë e mirë për të lindurit e kësaj shenje. Shfrytëzojeni pasi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

ZBULIMI/ Shkencëtarët mund të kenë zgjidhur misterin e piramidave të Egjiptit

Shkencëtarët mendojnë se kanë zgjidhur misterin e mënyrës se si 31 piramida, përfshirë kompleksin e…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Diel 19 Maj 2024

Dashi Dite shume e trazuar kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 15 Maj 2024

Dashi Këtë ditë duhet të mendoni që të ndryshoni garderobën tuaj: rrobat që nuk i…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Martë 14 Maj 2024

Dashi Asgjë për t’u veçuar gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Merrini gjerat…

LEXO ME SHUME