Categories Lajme

VIDEO\ Xhamia Blu në Stamboll rihapet pas restaurimit 6-vjeçar

Xhamia e famshme e Sulltan Ahmedit, e njohur si Xhamia Blu për shkak të mijëra pllakave të Iznik-ut blu dhe të bardhë dhe dritareve blu me njolla, është gati të rihapet më 21 prill për adhurim pas gjashtë vitesh restaurimi, pikërisht në kohën e festës së Bajramit.

Një nga strukturat e famshme të Stambollit, e njohur gjerësisht nga turistët vendas dhe të huaj, Xhamia Blu, e njohur në vend si Xhamia e Sulltan Ahmedit, është planifikuar të rihapet për adhurim me rastin e Bajramit të Ramazanit, i njohur gjithashtu si Fitër Bajrami, pasi i është nënshtruar restaurimi më gjithëpërfshirës në historinë e tij 400-vjeçare për gjashtë vjet.

Përgatitjet për xhaminë, e cila do të rihapet më 21 prill për faljen e namazit të Bajramit, janë përshpejtuar. Kohët e fundit, xhamia, e cila është e para dhe e vetmja xhami me gjashtë minare të arkitekturës osmane, u fotografua nga një dron, duke zbuluar gjendjen aktuale të ndërtesës përpara rihapjes së saj të lavdishme.

Xhamia, duke kontribuar në siluetën e Stambollit, u ndërtua nga arkitekti Sedefkar Mehmet Agha me urdhër të Sulltan Ahmedit osman në shekullin e 17-të dhe u hap për adhurim në vitin 1617. Ajo u ndërtua përballë Aya Sofias, e cila shërbente si kishë në atë kohe.

Si një nga xhamitë më të famshme në botë, rihapja e saj është mjaft vendimtare për besimtarët, veçanërisht për faljen e namazit të Bajramit. Nga ana tjetër, datën e rihapjes e ka bërë të ditur ministri i Kulturës dhe Turizmit Mehmet Nuri Ersoy në llogarinë e tij në rrjetet sociale. Është një nga xhamitë më të rëndësishme në botën muslimane dhe është një vend aktiv adhurimi. Ajo u ndërtua në një kohë kur Perandoria Osmane ishte në kulmin e saj, dhe xhamia shërbeu si një simbol i fuqisë dhe ndikimit të Perandorisë Osmane.

Me afrimin e rihapjes, skelet në minaret e xhamisë janë hequr plotësisht. Ndërsa restaurimi vazhdon në oborret e brendshme dhe të jashtme të xhamisë, skelet dhe tarpat janë ende të dukshme në fasadën jugore. Finalja gjigante – një objekt metalik i zbukuruar – në kupolën kryesore, e cila është 43 metra e lartë, mahniti shikuesit me ngjyrën e saj të artë.

E njohur si ‘Xhamia Blu’

Pjesa e brendshme e xhamisë është zbukuruar me mijëra pllaka Iznik blu dhe të bardhë, të cilat janë bërë në qytetin e afërt të Iznikut. Pllakat blu ishin të rregulluara në modele dhe dizajne të ndërlikuara, duke i dhënë brendësisë së xhamisë një ngjyrë blu të habitshme. Xhamia ka edhe dritare me njolla blu, të cilat kontribuojnë në pamjen e saj blu. Pllakat dhe dritaret blu u zgjodhën jo vetëm për bukurinë e tyre, por edhe për rëndësinë e tyre shpirtërore. Blu konsiderohet një ngjyrë e shenjtë në kulturën islame, që simbolizon qiellin dhe parajsën, dhe besohej se përdorimi i ngjyrës blu në dizajnin e xhamisë do të ndihmonte në krijimin e një atmosfere shpirtërore dhe të qetë për adhuruesit.

Për shkak të përdorimit të madh të ngjyrës blu, xhamia njihet edhe si “Xhamia Blu” në mbarë botën. Dekorimet në kupolat brenda xhamisë vazhdojnë të jenë shembujt më të mirë të kulturës osmane edhe sot e kësaj dite.

Xhamia e Sulltan Ahmedit është një kryevepër që është ndërtuar në kuadër të udhëzimeve arkitekturore të arkitektit të famshëm osman Mimar Sinan. Përpara se Mimar Sinani të vdiste në vitin 1588, ai kishte dhuruar të gjitha traktatet e arkitekturës klasike osmane dhe kishte trajnuar arkitektë që do të vazhdonin trashëgiminë e tij arkitekturore.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME