Categories Lajme

Vijnë nga Roma pas 67 vitesh eshtrat e Qazim Mulletit, shërbeu si prefekt i Tiranës

Nga Roma do të vijnë në atdhe, pas 67 vitesh,  eshtrat e Qazim Mulletit, që në Tiranën e e viteve 39- 40, shërbeu si kryetar bashkie, atë kohë Prefekt.

Figura e Qazim Mulletit është një figurë e spikatur e diktaturës qe sistemi diktatorial e denigroi dhe krijoj një imazh grotesk.

Me 28 Gusht, do të mbahet ceremonia e varrimit, duke I dhënë prehje një herë e përgjithmonë, eshtrave të tij në qytetin e lindjes, në Tufinë.

Rreth figurës dhe rolit që ka luajtur në Shqipërinë Zogiste, e më pas dhe atë fashiste ka pasur herë pas herë shumë debate e veçanërisht pas rivënies në skenë të Komedisë Prefekti.

Me 28 gusht fillimisht do të ketë një ceremoni fetare në xhaminë Kokonozi tek Pazari i ri rreth ores13.00 dhe më pas Prefekti i Tiranës do të prehet në Tufinë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME