Categories Lajme

Vuçiç: Nuk do t’ju lejojmë të poshtëroni Serbinë

Një ditë para votimit në Parlamentin e Kosovës të ligjeve për transformimin e FSK-së në Ushtri, reagon Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Ai tha se kjo nismë është e paligjshme, por gëzon mbështetjen e ndërkombëtareve.

“Kosova është problemi ynë më i madh, sidomos pas lëvizjes së Prishtinës për formimin e ushtrisë, që nuk është e bazuar as në ligj e as në Rezolutën 1244. KFOR-i e ka për detyrë ta shpërbëjë ushtrinë e Kosovës. Por ata nuk do ta bëjnë, pasi thonë se gjithçka ka ndryshuar pas shpalljes së pavarësisë”.

Presidenti Vuçiç dha edhe një mesazh për ndërkombëtarët.

“Mos e poshtëroni Serbinë dhe popullin serb, ne nuk do t’ju lejojmë”.

Parlamenti i Kosovës pritet t’i kalojë lehtësisht ligjet për themelimin e ushtrisë, pasi palët janë të unifikuara në këtë nismë. Në një raport të bërë, Euronews njofton se ushtria e Kosovës do të ketë në total 5 mijë trupash ushtarake dhe 3 mijë rezervistë. Buxheti vjetor për ushtrinë do të jetë 98 milionë Euro.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME