Categories Lajme

Zhvillime të papritura në Itali, Draghi i drejtohet Senatit: Kërkoj votëbesim

Zhvillime të papritura vijnë nga Italia, teksa kryeministri Mario Draghi i është drejtuar sot Senatit.

“Kërkoj një votëbesim”, u shpreh në Senatin e Romës Draghi, ndërkohë që zhvillimet politike në vend janë të shpejta dhe pasiguria është e lartë.

“Demokracia jonë është parlamentare, unë e respektoj dhe e njoh, nuk kërkova kompetenca të plota, kërkova mbështetjen e parlamentit”, tha Draghi pa njoftuar dorëheqjen e tij, por duke e lënë dritaren e hapur për të qëndruar në pushtet.

Draghi kërkoi që t’i jepet besim rezolutës së paraqitur nga senatori Casini. Presidentja e Senatit, Maria Elisabetta AlbertiCasellati, ndërpreu seancën dhe thirri kreun e grupit. “Italia ka nevojë për një pakt të ri zhvillimi konkret dhe të sinqertë. Ju jeni gati ta rindërtoni këtë pakti? Ne jemi këtu në këtë dhomë vetëm sepse e kanë kërkuar italianët. Është një përgjigje që duhet t’ua jepni të gjithë italianëve”, tha kryeministri.

Rezoluta parashikon: “Pasi dëgjohen komunikimet e kryeministrit, miratohet”. Por qendra e djathtë ka bërë të ditur se nuk do ta votojë.

Qendra e djathtë e qeverisë, në përfundim të samitit të ri, ka bërë të ditur se do të votojë vetëm rezolutën e saj, e cila kërkon një “pakt” për një qeveri të re, të rinovuar thellësisht.

Nga ana tjetër, Presidenti Sergio Mattarella është përpjekur të bindë Draghin që të mos largohet pasi Italia po përballet me krizën që ka prekur të gjithë Evropën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME