Categories Lajme, Politike

“Ajsberg”: Si fluturon prona, Rama shkel vendimin e gjykatave dhe i jep leje mikut të tij

Emisioni Ajsberg nga gazetari Artur Çani ka trajtuar sërish historinë e pronës që gjendet pas godinës së Presidencës, kalvaret dhe shkeljet ligjore që janë bërë atje.

Çani hodhi dritë mbi disa nga vendimet e marra nga KRTRSH-ja nën drejtimin e Pandeli Majkos, dhe KKT-ja nën drejtimin e Edi Ramës. Sipas Çanit ky vendim i Ramës shkel mbi të gjitha vendimet e sistemit gjyqësor.

“Një familje e një funksionari të lartë të shtetit Maliq Bushati trashëgon një pronë në Tiranë, i drejtohetn Komisionit të Kthimit të pronave dhe marrin të drejtën për ta gëzuar pronën. Prona është regjistruar me dy numra hipotekorë. Familja Maliqi kërkoi që pronën që kishte ta bënte pallat, siç u bë modë në këtë periudhë, u bë projekti dhe u çua në Bashkinë e Tiranës për të marrë leje ndërtimi.

Leja u dha në vitin 1998, më parë i kishte dhënë dhe lejen e sheshit, bëhej fjalë për një pallat 10-katësh në një nga zonzat më të bukura të Tiranës, leja iu dha në nnjë distancë të konsiderueshme nga muri i presidencës. Edhe pse leja u dha, kreu i KKRT-së, Pandeli Majko ndori një vendim që të anullojë sheshin dhe lejen e vendimit. Me një firmë të kryeministrit u hoq e drejta e ndërtimit. Atëherë këta pronarë me gjithë firmën e ndërtimin thanë që vendimi i Majkos nuk ishte i drejtë.

Familja ka ndjekur të gjithë rrugën ligjore, dhe kërkesa e saj u rrëzua në të gjitha shkallët e Gjykatës. Pronarët të gjendur në një situatë të tillë e shitën pronën te Luan Leka, pronari i EHV-së, mbreti i sallamit. Zoti Luan Leka blen nga pronarët këtë truall në vitin 2002. Ai fillon përpjekjet e veta për të ndërtuar në këtë truall, të gjitha përpjekjet e tyre shkuan dëm, kaluan vite të tëra dhe më pas zoti Leka vendos që ta shesë truallin. 

Blerësit janë Ador Erebara dhe Ali Abdiu. Trualli shitet për 1 milion e 700 mijë euro, në ndryshim nga familja Maliqi që e shiti për 500 mijë euro”, u shpregh Çani, ndërkohë që ka hedhur dyshime lidhur me persona të tjerë që fshihen në këtë çështje, duke nisur dhe me pronarit e Big Bite, i cili është dhunuar disa herë në Tiranë.

Mirëpo me vendim të kryeministrit Rama në këtë truall pritet që të ndërtohet tashmë një pallat.

‘’Ndërtimi i ngjitet murit të presidencës, duke shkelur vendimin e gjykatave. Ca më tej kjo zonës është shpallur monument kulture në kohën kur Rama ka qenë ministër i Kulturës”, u shpreh Çani. Djali i Ali Abdiut që është një nga pronarët, është një nga miqtë e Edi Ramës, dhe ka marrë disa leje të tjera në kryeqytet.

“Ajsberg”, tregoi sesi për rregullimin e Tiranës, u shtetëzuan pronat e Maliq Bushatit dhe 3 fqinjëve të tij. Tashmë nuk janë pronarë ata, por shteti, ndërsa pronarët janë zhvendosur disa metra larg pronës së tyre.

Çani solli një akt shitjeje të vitit 1944, i cili fillon me noterin Jonuz Tafaj, por në përfundim është një tjetër noter, Muharrem Vila.

Për këtë Çani hodhi dyshimet se ky dokument mund të jetë falco.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME