Categories Lajme

Autoritetet në SHBA vendosin sanksione ndaj adresave të dyshuara të Bitcoin

Departamenti i Thesarit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, zbuloi emrat e individëve që fshihen pas sulmit me virusin ransomware SamSam, me të cilin në muajin gusht u vodhën rreth 6 milionë dollarë në vlerë të kriptovalutës Bitcoin.

Departamenti thotë se çdo individ amerikan apo biznes e ka të ndaluar të bëjë biznes me këta individë edhe nëse ata udhëtojnë jashtë Iranit.

Qytetarët amerikanë u paralajmëruan të mos dërgojnë asnjë monedhë e as të pranojnë nga këto adresa, të cilat kontrollohen nga këta individë, përcjell Telegrafi.

Thesari shprehu shqetësim për bursat amerikane dhe personat që do të vijojnë transaksionet me këto individë kur sanksionet të hyjnë në fuqi, duke shtuar se do të reagojnë agresivisht ndaj kujtdo që shet dollarë amerikanë në këmbim të çfarëdo lloj gjëje.

Sipas Wired UK, ransomware SamSam nuk kishte ndonjë mekanizëm të sofistikuar dhe menaxhohej manualisht ndryshe nga ransomware WannyCry, i cili infektoi qindra institucione në mbarë botën. /Telegrafi

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME