Categories Kulture

Babë e bijë nga Peja bëhen shqiptarët e parë që pushtojnë majën më të lartë të Antarktikut

Shqiptarët gjithmonë e më shumë po shënojnë suksese të ndryshme nga fusha e sportit. Këtë herë, suksesi vjen nga alpinizmi.

Arianit Nikqi, bashkë me të bijën 17 vjeçare Mrika Nikqi, janë bërë shqiptarët e parë të cilët janë ngjitur në majën më të lartë të kontinentit të shtatë, të Antarktikut, shkruan gazetametro.net

’17 vjeçarja Mrika Nikqi, bëhet shqiptarja e parë në botë që së bashku me babanë e saj Arianit Nikqi, në ekspeditën e radhës , pushtoi majën më të lartë të kontinentit të shtatë , Antarktikut.Me dt.16.12.2018 ,në orën 21,30 ata ngjitën majën Moun Vinson 4892 lmd, në motin e acartë e në të ftohtit ekstrem të kontinentit të akullt’, thuhet në njoftimin në Facebook.

Babë e bijë janë ngjitur në Mount Vinson, në motin e acartë e në të ftohtin ekstrem të këtij kontinent.

Detaje të tjera nga udhëtimi, do të vijnë kur dyshja të arrijnë në kampin bazë.

Kujtojmë se Mrika bashkë me babanë e saj më 29 janar të këtij viti janë ngjitur edhe në majën më të lartë të Afrikës, e njohur si maja e Kilimanxharos

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Takimi  i pa harruar  me Kadarene, Nga Arben  Meksi

Takimi  i pa harruar  me Kadarene Botuesi  i vepres se  Ismail Kadarese ,Bujar Hudhri,here pas…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME