Categories Lajme

Elbasan, Një kanal i ujërave të zeza po ndot gjithë fshatin

Një kanal i ujërave të zeza në Mengël nuk ka tmerruar vetëm banorët e këtij fshati. Por ai po ndot të gjithë Elbasanin. Banorët thonë se ai kanal duhet betonuar. Nuk ka ndryshuar asgjë. As në vere dhe as në dimër. Kanali i ujërave të zeza është makth për banorët e fshatit Mengël të Elbasanit. Në një pozicion të rëndësishëm që ndahet në të dy anët nga rruga nacionale Elbasan-Librazhd. Bri tij bizneset më të rëndësishme të zonës. Të gjithë, përfshirë edhe tregun e bagëtive dhe thërtoren, i hedhin ujërat në këtë kanal. Por edhe më keq, pranë ndodhen pompat që furnizojnë qytetin e Elbasanit dhe ujëra të tillë depërtojnë deri në thellësi të tokës. “Shumë, ujërat e zeza, kanalet. Janë të gjitha. Është thërtorja lart, vjen kanali poshtë çfarë do shohësh? Gjak, gjak vendi”, u shpreh një banore e zonës.

Banorët e Menglit, janë ankuar, por s’kanë arritur gjë. Ata kërkojnë të paktën të ndërtohet një kanal prej betoni dhe të jetë i mbuluar. “Është shumë e rrezikshme. Të gjithë ujërat e zeza para shtëpisë. Tubat ujit të pijshëm këtu kalojnë”, u shpreh një tjetër. “E rrezikshmë është se pislluk. Deri këtu ka ardhur kanali, mbrapa po të bjerë shi gjithë era qelbet poshtë”, u shpreh një tjetër. Ujërat e zeza të gjithë zones, por edhe vetë qytetit Elbasan, derdhen pa asnjë përpunim në lumin Shkumbin.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Qendra “Vizioni i Gjelber”, në kuadër të Ditës Ndërkombetare të Egjiptianëve të Ballkanit, realizoi një takim të hapur

Qendra “Vizioni I Gjelber” , ne kuader te Dites Nderkombetare te Egjiptianeve te Ballkanit, realizoi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME