Categories Lifestyle

Ja çfarë duhet të hani nëse ju bien flokët

Është e natyrshme të themi se flokët bien çdo ditë, por ka njerëz që e vuajnë vërtet rënien e tyre.
Për të parandaluar një gjë të tillë, duhet të konsumoni disa ushqime që ju bëjnë të keni flokë të shëndetshëm.
Karota dhe çdo ushqim që ka vitamina A pasi ndihmon për të forcuar skalpin e flokëve.

Mish pule, peshk dhe vezë sepse janë të pasura me vitamina B, e cila ndikon në hemoglobinën e flokëve.
Perimet si specat apo fruta si portokalle, manaferra dhe pjepri kanë vitamina C që ndihmon në prodhimin e kolagjenit.

Ushqimet e detit pasi janë të pasura me zink dhe sjell riprodhimin e qelizave dhe rritjen e indeve duke bërë që floku juaj të jetë i gjallë dhe i shëndetshëm.

Konsumimi i ujit pasi i ushqen qelizat duke bërë që flokët të mos bien pa u rritur siç duhet.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME