Categories Lajme

EMRI/ U kap duke dorëzuar kokainën me vlerë 139 mijë euro në Irlandë, dënohet me 2 vite burg shqiptari

Një mekanik me origjinë shqiptare, Xhevahir Ibraj, 42-vjeç, u kap në mes të dorëzimit të një sasie kokaine me vlerë 139 mijë euro. Ai është dënuar me dy vite burg.

Ibraj u pa nga agjentët e policisë, në një kryqëzim në Porterstown Road në Dublin 15, duke marrë një çantë Lidl nga një i bashkëakuzuar, e cila më vonë doli se ishte e mbushur me drogë. Dyshja nuk ishin nën asnjë survejim dhe u kapën nga agjentët, që u ndodhën në zonë.

Kur agjentët iu afruan dhe i kërkuan të dorëzonte çantën që sapo kishte marrë nga burri tjetër, Ibraj fillimisht dorëzoi një qese me patate dhe më pas një qese me rroba përpara se qesja e mbushur me kokainë të dallohej, në fundin e këmbëve, në makinë që ai drejtonte.

Një tjetër pako me kokainë u mor gjithashtu nga makina, me drogën që kishte një vlerë të kombinuar në rrugë prej 139,132 €, tha rreshteri Frances Hall për Maddie Grant BL.

Ibraj, nga The Village, Clonsilla, Dublin, u deklarua fajtor për një akuzë, posedim droge për shitje ose furnizim më 17 mars 2020, raportojnë mediat e huaja.

Ai nuk ka asnjë dënim të mëparshëm. Më parë ai ishte dënuar me katër vjet burg. Gjykata deklaroi se pas kontrollit në shtëpinë e tij gjetën para dhe sende të tjera.

Gjykata deklaroi se Ibraj fillimisht ishte akuzuar edhe për veprën më të rëndë të drogës, por pranimi i tij i fajësisë për akuzën më të vogël të drogës ishte i pranueshëm për Drejtorin e Prokurorisë Publike.

Avokati James Dwyer tha se klienti i tij është me origjinë nga Shqipëria dhe jeton në Irlandë për 14 vjet. Ai ka një grua dhe dy fëmijë, punon si mekanik dhe u përshkrua nga avokatët mbrojtës si një “familjar punëtor”.

Ai nuk kishte rënë në vëmendjen e policisë para këtij incidenti, u tha në gjykatë. Dwyer parashtroi se fajësia e Ibraj ishte më e ulët se e bashkëakuzuarit e tij.

Duke dënuar Ibrajn të martën, gjykatësi Martin Nolan tha se i akuzuari u soll në mënyrë evazive kur u kap nga agjentët, duke shtuar se ai meritonte një dënim me burg për veprimet e tij atë ditë.

“Ai e përfshiu veten me një sasi mjaft të rëndë droge, ose me dashje ose nga pakujdesia”, tha ai, duke dhënë një dënim me dy vjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

E rëndë/ “Nuk ndihem mirë”, shqiptari ndërron jetë në farmaci

“Nuk ndihem mirë”. Fill pasi tha shqetësimin e tij, kolegu e çoi drejt farmacisë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nga pritja te konferenca Rama-Zelensky, detaje nga Samiti për Ukrainën, që mbahet të mërkurën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e sotme në Shqipëri, në kuadër…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, “blindohet” Tirana, bllokohen disa akse rrugore (Njoftimi)

Në datat 28 dhe 29 shkurt, në Tiranë, do të zhvillohet Samiti për Ukrainën dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI/ Vritet shqiptari në Malin e Zi, pjesë e grupit kriminal, arrestohet autori i dyshuar

Një shtetas shqiptar, ish-pjesëtar i klanit Skaljar, Edmond Mustafa është vrarë mëngjesin e sotëm (27…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Omnitele konfirmon: One Albania ka rrjetin më cilësor në vend

Rrjeti i One Albania merr pikët maksimale për thirrjet zanore, data dhe përdorimin e aplikacioneve.…

LEXO ME SHUME