Categories Lajme

Kryetari i bashkisë Vlorë Ermal Dredha uron 29 Nëntorin: Gëzuar 79-vjetorin e Çlirimit, Sot gjunjëzohemi me nderim të thellë ndaj Çlirimtarëve të Atdheut!

Kryetari i bashkisë Vlorë Ermal Dredha uron 29 Nëntorin: Gëzuar 79-vjetorin e Çlirimit, Sot gjunjëzohemi me nderim të thellë ndaj Çlirimtarëve të Atdheut!

Motra e vëllezër, sot, përkujtojmë 29 Nëntorin!

Sot gjunjëzohemi me nderim të thellë ndaj Çlirimtarëve të Atdheut!

Po çfarë na kthen te 29 Nëntori, si në një faltore së cilës i besojmë shpirtin? Çfarë e mban gjallë këtë datë?

Arsyeja është gdhendur në mermerin e çdo pllake në Varrezat e Dëshmorëve: viti i rënies është shumë pranë datëlindjes së tyre!

Janë të gjithë të rinj, shumë të rinj – dhe ashtu, shkuan në Luftë me gjallërinë e moshës, me krenarinë e lënduar nga çizmja e huaj, me besimin e kristaltë se do ta fitonin betejën e tyre dhe me fisnikërinë e bindjes së padyshimtë se Shqipëria e meritonte këtë.

29 Nëntori është Festë e Rinisë, triumf i humanizmit e i vëllazërimit të të rinjve, festë e të rinjve që i kushtohen një ideali

29 Nëntori kurorëzon Lavdinë e historisë sonë të vjetër e të re!

Asgjë nuk e ka fuqinë t”i bëjë hije, dritës së kësaj date, këtij pragu historik të shenjuar me gjak vajzash e djemsh në lule të rinisë, burrash e grash, që i ngritën kokën njëherë e mirë,ë Shqipërisë!

Rroftë Dita e Çlirimit!

Lavdi të përjetshme Dëshmorëve të Luftës Nacional-Çlirimtare! Rroftë Shqipëria!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

E rëndë/ “Nuk ndihem mirë”, shqiptari ndërron jetë në farmaci

“Nuk ndihem mirë”. Fill pasi tha shqetësimin e tij, kolegu e çoi drejt farmacisë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nga pritja te konferenca Rama-Zelensky, detaje nga Samiti për Ukrainën, që mbahet të mërkurën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e sotme në Shqipëri, në kuadër…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, “blindohet” Tirana, bllokohen disa akse rrugore (Njoftimi)

Në datat 28 dhe 29 shkurt, në Tiranë, do të zhvillohet Samiti për Ukrainën dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI/ Vritet shqiptari në Malin e Zi, pjesë e grupit kriminal, arrestohet autori i dyshuar

Një shtetas shqiptar, ish-pjesëtar i klanit Skaljar, Edmond Mustafa është vrarë mëngjesin e sotëm (27…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Omnitele konfirmon: One Albania ka rrjetin më cilësor në vend

Rrjeti i One Albania merr pikët maksimale për thirrjet zanore, data dhe përdorimin e aplikacioneve.…

LEXO ME SHUME